Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    Koronka

Koronka

Włochy
Włochy, Burano

Szybki, sprawny, wyuczony ruch ręką, bystre oko i duża porcja przekazywanej z pokolenia na pokolenie wiedzy – tradycja koronkarstwa wysp Burano sięgająca XVI wieku. Podupadła na skutek plagiatu w wieku XVIII, by przeżyć dzięki jedynej kobiecie, która mając siedemdziesiąt lat była pierwszą nauczycielką otwartej w 1872 szkoły koronkarstwa Scuola di Merletti. Przekazywała zapamiętane od swojej babci i matki. Na szczęście zdążyła...

Koronek na Burano, podobnie jak szkła na Murano, należy szukać wytrawnym okiem. Nie wszystko złoto, co się świeci. Masowo sprowadzane są z Azji, tylko w nielicznych sklepach można zaopatrzyć się w te prawdziwe za raczej nieprzyzwoitą cenę. Jednak na Burano należy wybrać się z jeszcze innego powodu – bajecznie kolorowych uroczo maleńkich domów. Istnieje legenda o mężczyznach, którzy tradycyjnie zajmujący się rybołówstwem mieli często trudności we mgle trafić pod swój dach. Kolory pomogły, a dziś cieszą oko niejednego fotografa.

Późne popołudnie spędza się tutaj cudnie. Tłumy zdecydowanie najmniejsze, słońce przychylne, uno spritz jakby mocniejsze. Motywy rozpieszczają, a baśniowość tej krainy rozleniwia na tyle, że nie chce się tego miejsca zbyt szybko opuszczać. Wenecja rozpierzchła się, ale nie rozmieniła na drobne – każdy jej zakamarek jest bezcennym skarbem do nieustannego odkrywania.

zula - 2015-10-25 12:33
...a tyle piękna jest dookoła!

Wielokrotnie byłam w Wenecji , zwiedzałam Murano lecz do Burano nie dotarłam ...żal bo tam tak pięknie!
...a i jeszcze na Lido muszę pojechać! :)

pamar
pamar - 2015-10-25 18:28
Kolory rzeczywiście cudne, jak domki dla lalek

BoRa
BoRa - 2015-10-25 20:48
Kolory domów na Burano zachwycają. Przyglądam się koronkowym maskom z okna wystawowego i zastanawiam, czy inspiracją doboru kolorów były elewacje?

BPE
BPE - 2015-10-27 08:44
jak z bajki

Eugene
Eugene - 2015-10-29 12:01
Piękne kolorowe i spokojne Burano.

marianka - 2015-10-30 03:49
Ja też nigdy w Burano nie byłam, czego ogromnie żałuję.

A historia o jednej jedynej nauczycielce zupełnie bajkowa. Uwielbiam takie!

danach
danach - 2015-11-01 21:27
Oj trzeba tu dotrzeć , bajkowo kolorowo :)

mamaMa
Anna M