Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2010    Pasterz

Pasterz

Niemcy
Niemcy, Spandau

Zgubić się na leśnych pokrzyżowanych dróżkach prawie w środku 3,5 -milionowego Berlina. Dróżki zamaszyście obsypane liściem złotym, wydeptane, czasem zamaskowane, z połamanymi gałęziami i całymi pniami leżących na nich drzew.
Rezerwat przyrody Teufelsbruch to bagna powstałe na jeziorze, które zamieniało się od XVIII wieku pomału w ziemię - wysychało, spiaszczało swoje oblicze. Dziś ta wilgotna przestrzeń osnuta mgłą jest bogatym w różnego rodzaju przyrodnicze życie. Kiedyś bagna te były większe, została z nich niewielka część, resztę wydarła kolej państwowa, a torowiska wzmocniły i wysuszyły glebę.
Pasterz dzików strzeże swojego stadka, które wyjątkowo można pogłaskać. Pupki okrąglutkie, ogonki zawadiackie, ale rozognione oczy stróża popychają rozanielonych słodką trzódka dalej. Do byłych torowisk, dziś już tylko ich ślady z okopami mającymi zapobiegać pożarowi lasu. Lokomotywa jechała, gwizdała, buchało z niej żarem i iskrami, które rozbiegały się wokół, po to były właśnie te rowy, żeby je wyłapywać i bezpiecznie zatrzymywać.
Niewiele z tamtych kolejowych, prężnych czasów pozostało. Dziś to wszystko nierentowne, nierealne, poronione i bez przyszłości. Z nierówności korzystają dzieci i dorośli i bawią się wymyślnie w wojenną partyzantkę. Teren ku temu nadaje się wybornie.

BPE
BPE - 2011-01-10 08:57
"Niewiele z tamtych kolejowych, prężnych czasów pozostało. Dziś to wszystko nierentowne, nierealne, poronione i bez przyszłości.".....ale w Niemczech mimo wszystko jakiś rozwój jest, a u nas tylko "zwój"....a przepraszam - most kolejowy w Nowym Sączu właśnie skończyli odbudowywać po powodzi ...... szok ! 15 wiekie otwarczie z ministyrami i premierem - co najmniej jakby nową linie wybudowali !!!

ten co by po ryjku glaskal
ten co by po ryjku glaskal - 2011-01-11 21:51
no tak po "pupce"to kazdy by glaskal,i glaskal i glaskal..... ale po ryjku to nie laska?Panie BPE Tusk to zwija Polske a Polacy tego jeszcze nie zauwazyli.....oby zostal na wiecznym urlopie we wloszech tam tez jezdzi pan Sch, Pan Joszka i pani A......la

zalobnik - 2011-01-27 10:40
mija miesiac i co z tym natchnieniem,? "cisza wszedzie,glucho wszedzie ,... co ta bedzie ?...nic nie bedzie.! Przygotowujemy sie do obchodow i to bardzo uroczystych 1 miesiecznicy nic nie napisania

zalobnik - 2011-02-08 18:24
miesiecznica nic nie napisania minela wiec otwieram butelke sovietskoje szampanskoje , albo okowity albo beczke miodu pitnego albo wegrzyna aby utopic ten zal i zapomniec ze taki talent sie marnuje dla jakichs tam.....i rdzewieje /talent to miara 32,5 kg zlota/ i co wy nato drodzy wspolcierpiacy blogowicze chyba nie bedziemy ta pania batozyc jakmy tam do tej wioski o nazwie Berlin przyjedziemy....to ....

niepolityczyny i nieglosujacy obywatel
niepolityczyny i nieglosujacy obywatel - 2011-02-08 18:35
panie BPE Tusek z rodu Donaldow to pikus i te jego mnistry, ,jak oddawali do uzytku kolej warszawska to sam car przyjechal na to otwarcie i pozostala tak anegdota;Wiadomo ze tory sa widziane w perspektywie czyli w oddali sie jakby zwezaja i otoz ten car sie pytal dlaczego te tory zwezaja wiec mu tlumaczono najjasnieszy panie to perspektywa, a on na to czort z perspektywa ale dlaczego te tory sie zwezaja nasz nam milosciwie z woli narodu i pijaru i cara P....a takch pytan zapewne nie mial

mamaMa - 2011-02-08 19:04
Jak ja się cieszę na przyjazd! Bo ja, proszę Pana Żałobnika, nawet żałobnika jestem w stanie za/oczarować! A talent się nie marnuje, nie, dojrzewa, rozkwita, jest właśnie w najlepszym stadium dokarmiania i opieki. Będzie z tego niezły ambaras - inspiracja się znalazła najlepsza z możliwych - proszę przyjechać, żeby samemu się przekonać!
Choć muszę przyznać, że czasem milczenie jest złotem...

zalobnk
zalobnk - 2011-02-09 18:20
jak znam sprawe to ja zdaze oplynac dookola glob (crawlem) a wpisu nowego jeszcze nie bedzie

zalobnik - 2011-03-27 18:39
no co.... tak szybko plynalem ze nie popatrzylem na busole ....korzystajac z amerykanskiego GPS i te Yankes wprowadzili mnie do zatoki perskiej abym zobaczylo sobie... "niby caryce "Katarzynke III i popatrzyl co ona tam robi i co mowi z ta caly swoja orzyboczna swita jak mowil ciec z serii filmowej"Dom".." koniec swiata ale bedzie sie dzialo- mam nadzieje ze mi oczy nie zbieleja a uszy nie zwiedna ..ta Katarzynka ma przyjejechac poczatkiem kwietnia w zaufaniu

zalobnik - 2011-04-10 19:00
alez mnie i yankesow caryca Katarzyna wystrachnela na dudka wplynalem do tej zatoki alem jej nie widzial bo byla ubrana dla niepoznaki w burke tak mnie poinformowal mosad i fiu fiu ku ku na muniu ani zadenego haremu nie zobaczylem tylko eunochow kupe

mamaMa - 2011-04-11 09:07
Oj, cos mie sie wydaje, ze zalobnikowi wodorosty i inne algi jasny obraz zaslonily! Caryca sie troche zagubila, ale nie na amen, no jeszcze nie! Za jeden moment to i w zatoce perskiej wszystko sie rozjasni.
Lekkiego plywania!
Do za chwile!

Anna M
Zasoby: 1403 wpisy1403 5501 komentarzy5501 22018 zdjęć22018 1 plik multimedialny1