Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2011    Resztki rezydencji
Zwiń mapę
2011
05
kwi

Resztki rezydencji

 
Iran
Iran, Pasargadae
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 4455 km
 
Wietrznie, zimno i deszczowo. Jakby to było na szczycie gór. A to równina, płasko, trawiasto, bezkreśnie. Złudzenie. Jesteśmy na wysokości 1900 m n.p.m., więc ma prawo być tak, jak jest. Może Cyrusa znudziła się ciągła ładna pogoda. Zamiast oczekiwanych upałów parasole i przeciwdeszczowe kurtki. Na szlaku pierwszej achmejskiej rezydencji królewskiej.
Miasto Salomona - grobowiec jego matki, jego więzienie, tron jego matki - długo tak właśnie myślano o tych ruinach.
A grobowiec to króla Cyrusa, który sobie sam kazał go wybudować. Leżał tam zabalsamowany na złotym piedestale ze złotym stołem obok, na którym znajdowały się ofiary. Aleksander Wielki skazał na śmierć rabusia, który zwłoki zbeszcześcił, a grobowiec splundrował.

W 1971 roku szach perski powiedział tutaj: "Cyrusie, możesz spać, ja czuwam". Te słowa nie spodobały się irańskiemu narodowi, szach został obalony po 8 latach. Obecny prezydent wyraził się o sobie i swoich poplecznikach - "jesteśmy następcami Cyrusa" - podobno Irańczycy mają nadzieję na dużą zmianę za 8 lat.

Pałac audiencji, rezydencji, brama wejściowa - dziś niewiele zostało z tego raju sztucznych wodospadów i jezior. Wtedy jeszcze płynęła tu środkiem rzeka, której dziś nie ma, nawet śladu jej koryta. To ona była prawdopodobnie przyczyną zniszczenia miasta - powodzie, z którymi ówcześni ludzie nie mogli sobie poradzić.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (2)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 17.5% świata (35 państw)
Zasoby: 1294 wpisy1294 5182 komentarze5182 19566 zdjęć19566 1 plik multimedialny1