Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2011    Cyrograf
Zwiń mapę
2011
02
lip

Cyrograf

 
Niemcy
Niemcy, Witzwort
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 9990 km
 
Wystrychnięto go tutaj na dudka, więc się mści.
Po pierwsze trzeba mieć mocne nerwy, dobrą orientację i silną wiarę, żeby w to miejsce w ogóle dotrzeć. Droga się kręci licznymi zakrętami, widoki monotonne sprawiają wrażenie jakby stało się od kilkudziesięciu minut w miejscu. Nagle na przykład pojawia się wiatrak w środku pola, w którym można spędzić urlop, według powieszonej przy drodze reklamy.

-"Dwa tygodnie tutaj?! W środku niczego?! I co tu robić?
-"Mąkę!"

Jak się dotrze to i tak niewiadomo, że się jest. Zwątpienie ogarnia i niepewność. Zielone połacie trawy szumią rozszalałe morską zawieruchą, choć do morza stąd parę kilometrów. Czyżby mu się tacy goście nie podobali? Goście w domu, który przyprawia go o gniew i złość na straconą duszę i wykonaną za darmo robotę.
Zawarł łatwy pakt - dom dla kobiety. Zakochany sługa wiedząc, że nie ma szans na rękę córki sąsiada, bo za biedny, poprosił szatana o pomoc. Ten nie zwlekał. Haubarg (typowy dom dla tej okolicy) dla niego postawić przez noc to pikuś w porównaniu ze staraniami i zabiegami z przewrotnością o jedną duszę. Dom miał być gotowy przed pierwszym pianiem koguta, duży, gospodarny, ze 100 oknami. Diabeł wziął się ochoczo do roboty. Sługa nie mógł spać. W nocnym szaleństwie bezsenności obudził matkę i opowiedział o podpisanym cyrografie, a ta pospieszyła do kurnika, by w ten sposób zniweczyć czarcie dotrzymanie warunków umowy. Kogut zapiał w momencie, gdy diabeł brał się za setne okno, przez które jęcząc i zawodząc wyskoczył w czeluści swojego królestwa.

Jednak wciąż tutaj rządzi. W końcu to jego majątek "nieuczciwie" zagarnięty przez kolejne ludzkie pokolenia. Wszystko wkoło skrzypi, jęczy, zawodzi. Nigdy nie wiadomo, czy wiatr nie zatrzaśnie drzwi przed nosem, a z ręki nie wypadnie talerz czy waza. Kelnerka przynosi zamówioną herbatę w dzbanku ze śnieżnobiałą filiżanką - niesie tacę przed sobą pieczołowicie zaglądając, czy wszystko jest w porządku. Postawiony na stole serwis zachwyca, podobnie jak drewniany, orginalny wystrój wnętrza. Trzeba chwilę czekać, by herbata naciągła. Odwracam się do tyłu przyciągnięta świdrującym uczuciem na plecach, jakby ktoś dręcząco i niecierpliwie się wpatrywał - napotykam spojrzenie wystraszonych, przerażonych i jakby ostrzegających oczu kobiety z zamierzchłej przeszłości, jak żywej w tym pierwszym ułamku sekundy.
Przechodzą mnie ciarki. Próbuję załagodzić niemiłe wrażenie i zajmuję zmysły stojącą na stole herbatą. Piękny aromat, intensywny kolor, celebracja przeżywanego momentu. Ujmuję dzbanek w dłoń, przechylam w kierunku filiżanki i w tym momencie zastygam z dokładnie takim samym wyrazem twarzy, jak kobieta za mną. Na dnie leży mucha, której tutaj przed minutą nie było.
Diabelski przytłumiony śmiech i bezradność ogarniających uczuć. Głuchy brzęk rozbitego szkła. Czas opuścić szatańskie miejsce. Ogrom i przepych budowli przestaje robić pozytywne wrażenie. Bogactwo nie przynosi szczęścia. Nikt nie wie, co się stało ze sługą i kobietą, dla której był gotów sprzedać swoją duszę. Być może dlatego, że to zamierzchłe czasy - 1647/48 rok - historia o nich zatonęła w setkach innych po niej następujących.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (4)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
pomocnik Twardowskeigo
pomocnik Twardowskeigo - 2011-09-09 20:22
ta karczma Rzym sie nazywa klade areszt na Waszeci -Wacpania .....prosze ze mna do tanga bo do tanga trzeba dwojga
 
niespokojny mucholap
niespokojny mucholap - 2011-09-09 21:36
"...na dnie lezy mucha ktorej przed minuta tutaj nie bylo...".ato ciekwe ze ona sie nie zameldowala nie wychowana jakas takas bo u mnie to sie muchy musza zapowidziec przy najmniej 30 sekund przed ladowaniem w talerzu z goraca zupa .....zzzzzzz juz znow jedna krazy czy przed lapka zdazy?...
 
mamaMa
mamaMa - 2011-09-12 15:44
Do pomocnika: szukamy "dopary"?

Do mucholapa: nie zapowiedziała się, wredota, do tego była pomimo że najpierw jej nie było...
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1372 wpisy1372 5389 komentarzy5389 21376 zdjęć21376 1 plik multimedialny1