Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2011    Hemingway

Hemingway

Kuba
Kuba, Cojímar

Ernest Hamingway kochał Kubę. Spędził tu szmat swojego życia. Za książkę ”Stary człowiek i morze”, którą napisał właśnie tutaj zainspirowany biednym rybakiem z Cojimar, dostał nagrodę Pulitzera i Nobla. Kupił wynajowany przez lata dom, w którym żył z kolejnymi żonami. Tu grzebał swoje psy i obserwował kąpiące się kobiety w basenie. Tu pił i tworzył, przeganiał depresję, z którą przegrał. Gdy po wyjeździe z Kuby 1962 roku strzelił sobie przez usta w mózg, jego żona zabroniła wstępu do ich sypialni, w której spędzili wiele intymnych chwil. Do domu nie wolno wchodzić, otwarte są tylko drzwi i okiennice dla ciekawych i chcących robić zdjęcia. Niektóre z mangowych drzew zasadził sam, jak i niektóre ze swoich psów pochował obok basenu własnoręcznie. Kochał zwierzęta, szczególnie koty i psy, ale i uwielbiał polowania, z których trofea wiszą licznie na ścianach pokoi. Pamiętam jedno zdjęcie Hemingweya z podręcznika, to samo wisi w tutejszym salonie. Jako uczennica, nie wiedząc dlaczego, nie lubiłam tego portretu – Hemingwaya w golfie. Niepasowało, mierziło, intuicyjnie przeszkadzało. Dziś w jednym krótkim momencie nagle zrozumiałam to uczucie – golf, Hemingway, Kuba – to nie może pasować. Golf ograniczał tego dużego człowieka, kokietował z jego miłością do ciepłego klimatu, z przestrzenią otaczającego wyspę oceanu.

W La Florida pił na potęgę. Nie dziwię się, jeśli taka sama albo jeszcze lepsza atmosfera była tu te 50 lat temu...

mirka66 - 2012-01-09 20:09
Uwielbiam ksiazki E.Hemingweya.

zula - 2012-01-09 23:13
"Człowiek nie mądrzeje na starość, ale staje się ostrożny." - Ernest Hemingway

Jon
Jon - 2012-01-10 07:39
La Historia jest Bardzo dobje .. dobje fotografias.

mamaMa - 2012-01-10 11:51
Ha, ha, ha! Dobje fotografias i la Historia - gut verstanden. Es fängt an gefährlig zu sein....kein Halt für den intelligenten Diamant!

ten co co go to butelki z rumem szczegolnie intres
ten co co go to butelki z rumem szczegolnie intres - 2012-01-12 17:31
mnie najbardziej zainteresoaly te pustawe butelki na zdjeciu nr2 w niektorych tam jeszcze cos bylo -ale,ale diablik to z tygo rumu juz sie zapewne ulotnil. Pytanie dlaczego on ten pan EH sie zastrzelil i ile mial wowczas lat jak przeszedlo do wiecznosci

mamaMa - 2012-01-12 18:04
Pan EH cierpial na psychoze maniakalno-depresyjna i mial 61 lat, jak postanowil pozegnac sie z zyciem. A jego mottem bylo "Nalezy dobrze walczyc, nawet w przegranej sprawie"....
Smierc samobojcza w tej rodzinie to niejako "tradycja", popelnili ja jego ojciec, siostra, brat i wnuczka.
Byc moze trzeba te diabelki z powrotem do butelek zagonic?

Anna M