Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2012    Za Prusy!
Zwiń mapę
2012
05
kwi

Za Prusy!

 
Niemcy
Niemcy, Babelsberg
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 576 km
 
Zaskakuje nas wiosenna aura zimowo zimnych dni. Pąki napuszonych liści czekają tylko na lekki podmuch ciepła, by eksplodować orgią młodej zieloności.
Z zamku Babelsberg Bismarck wymaszerował już jako minister spraw zagranicznych i premier Prus po rozmowie z królem Wilhelmem I 22 września 1862 roku.
Letnia rezydencja jako taka służąca przez 50 lat księciu Wilhelmowi, późniejszemu cesarzowi i jego małżonce Auguście.
Neogotycka budowla sprawia warażenie opustoszałej.
Złowrogiej.
Groźnej.
Ojciec (król Fryderyk Wilhelm III) przyzwolił w końcu 1833 roku jednemu ze swoich synów (księciowi Wilhelmowi) na jej budowę. Jego żona (księżna Augusta) kłóciła się z architektem Schinklem o wszystko - plany, wygląd, rozwiązania, doprowadzając do tego, że ten ze swoim dziełem w ogóle się nie identyfikował i na jego uroczyste otwarcie wysłał swojego ucznia Persiusa, który zresztą po jego śmierci kontynuował te niewdzięczną pracę. Kontynuował, bo zamek przeszedł w ręce młodszego brata Wilhelma, też Wilhelma, następcy tronu, dla którego budynek okazał się za mały i niezbyt reprezentacyjny. Gotowy, przemieniony, poszerzony, dający się światowej śmietance pokazać, został uroczyście po raz drugi otwarty w październiku 1849 roku. Wystarczyło do 1888, kiedy to zmarł Wilhelm I. Po nim rządzący faworyzowali własne pałace i posiadłości. Babelsberg pustoszał i szarzał. Radość socjalizmu mu nie pomogła, dopiero od 1992 roku służy godnie jako muzeum. Dziś jednak nie. Dziś zamknięty na cztery spusty. Podobno trwają prace remontowe.
W otaczającym zamek parku rządzą ostre prawa, podobno skarżą się na to mieszkańcy. Że niedostępny do swobodnego korzystania, że nie wolno się bawić na trawnikach, przed 4-ma laty wydębiono przyzwolenie, żeby po parkowych dróżkach móc poruszać się... rowerem! Pruski ordnung, którego ktoś za wszelką cenę próbuje się trzymać. I my doświadczamy tej nieuprzejmości. Psy koniecznie na smyczy i koniecznie przy nodze. Och, bitte!
Park zaprojektowany przez ogrodnika i architekta krajobrazu Petera Josepha Lenne, który przez pół wieku miał ogromny wpływ na pruskie ogrody i parki i który próbował całą poczdamską okolicę w dzieło sztuki przekształcić.
Najważniejszym obiektem w parku jest sądowa altanka - jedna z najstarszych miejskich budowli niemieckich - część wybudowanego w 1270 roku berlińskiego ratusza. Służyła sądom ławniczym oraz rozprawom pomiędzy radą miejską a społeczeństwem. Przeniesiona jako prezent od miasta Berlina dla Wilhelma I do Babelsberg, ustąpiła miejsca nowobudowanemu między 1861-1871 tzw. "czerwonemu ratuszowi". Dolna część pochodzi z XIII wieku, górna już z XV. Stawiano tu 3 metry nad tzw. "kaak"- kamiennym wyobrażeniem ptaka z drwiącą ludzką twarzą i oślimi uszami - skazańców na obrazę i szyderstwa członków rady i bogatych mieszczuchów. Podobno kaak to skamieniały ptak, który dawno, dawno temu wysysał śpiącym berlińczykom krew...
Jest tu jeszcze parownia, która zapewniała optymalne nawodnienie zgromadzonej w parku roślinności i mały pałac, w którym mieszkał do ślubu Fryderyk Wilhelm, późniejszy król Fryderyk III, dziś kawiarnia, niestety i ona dla nas zamknięta, dom marynarzy, wieża Flatow nawiązująca stylem wraz z domem marynarzy i altanką sądową do niemieckiego średniowiecza.
I ona, jak cała reszta, dziś złośliwie, a może zwyczajnie, zamknięta. Ta atmosfera, ten szarobury ton nadany przez dzisiejsze niebo, opustoszały teren należący przecież do dziedzictwa narodowego UNESCO i wydarzenia ostatnich dni grożą wyraźnie odczuwalnym niezadowoleniem. Ciekawe...w sumie to uroczysty dzień, jednak jakieś prywatne święto, więc pomimo wszystko dobry hinduski obiad, czekolada ciepła z rozognionymi afrykańskimi truskawkami i szampanem.
Za park, za pałac, za Prusy!
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (16)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2012-04-11 12:30
W Pani opisach nawet pruskie porządki nabierają wdzięku;)
 
danach
danach - 2012-04-11 12:36
dwa zdjęcia super, wieża i metalowa siatka jakiegoś zadaszenia, brawo a wiosna przyjdzie i zieleń buchnie :)
 
mamaMa
mamaMa - 2012-04-12 09:44
;-)
 
mirka66
mirka66 - 2012-08-01 20:56
Fajne-opisy i zdjecia.
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1393 wpisy1393 5476 komentarzy5476 21899 zdjęć21899 1 plik multimedialny1