Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2012    Piaskowiec

Piaskowiec

Portugal
Portugal, Albufeira

Skalne wybrzeże Algarve to czerwony piaskowiec.
Czerwony piaskowiec to ziarenka kwarcu, skaleni, miki o średnicy 0,063 do 2 mm, scementowane ze sobą spoiwem krzemionkowym, żelazistym bądź ilastym. Zwięzła skała osadowa, która z bliska wygląda, jakby można było ją zdmuchnąć i rozsypać. Gdy się ją dotknie, zdumiewa nie tylko porowatością, ale i twardością, hardą strukturą plażowego piasku. W te tutejsze skały można się zanurzyć, wejść jakby w tunel, odkryć małe wnęki, albo i nawet nieduże jaskinie. Atmosfera tajemnicza, cisza, która ogarnia niepostrzeżenie i oddziela od głośno szumiącego oceanu. Zadrzeć głowę do góry i poczuć strach, że to się wszystko za chwilę posypie, że jedna fala i cała nabrzeżna Portugalia straci grunt pod domami.
Kontrast pomiędzy tą skalnością piasku i jego sypkością na plaży jest wart niejednego grzechu. A światło zachodzącego słońca, jego blask i rozkoszna igraszka barw - poezja portugalskiego urlopu.

marianka - 2012-12-15 18:45
Co za kolorowy kontrast - Piękno!

zula - 2012-12-16 14:08
Skały wzbudzają niepokój ...lecz morska przestrzeń wyzwala uspokojenie !. Zdjęcie "cienie o zachodzie" prześliczne ,
a gdy patrzę na ostatnie to w uszach słyszę :..."Iść ciągle iść w stronę słońca" .
:) Tęsknię do lata ...

BPE
BPE - 2012-12-17 11:37
o matko, alez to cudne........ten kolor, az się cieplutko zrobiło...........

danach
danach - 2012-12-18 16:22
ależ tam cudnie, nie wiedziałam,że na południu jest taka urocza plaża :)

BoRa
BoRa - 2012-12-19 21:43
Fantastyczne miejsce ! Bardzo mi się podoba i odpowiada jako miejsce na wypoczynek, więc zaraz sobie dodam Albufeira do mojej listy gdzie chciałabym pojechać!
Tu nawet niebo na zdjęciu z zachodem słońca przybiera kolor piaskowca.

mirka66 - 2013-03-17 18:38
Piekne barwy.Super miejsce.:)

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1400 wpisów1400 5495 komentarzy5495 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1