Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2012    Okrucieństwo z bezsilności

Okrucieństwo z bezsilności

Portugal
Portugal, Lagos

Miasteczko celtyckie z I tysiąclecia p.n.e., jeśli wziąć pod uwagę jego nazwę Laccobriga, składającą się z dwóch celtyckich słów: lacco (mokradła) i briga (ufortyfikowane wzgórze) lub kartagińskie. Przechodziło z rąk do rąk, od Fenicjan do Greków, od Rzymian do Arabów, od niemieckich i angielskich krzyżowców do znów Arabów, a w XIII wieku do Portugalczyków.
Bez konwenasów, z pogardą dla materializmu, czy norm społecznych, awangardowe - bohema algarwskiego wybrzeża. Turyści z plecakami, mieszkańcy bez poczucia czasu, senne zaułki i ogromna przestrzeń oceanu, do którego miasteczko jest niemal twarzą zwrócone. Zatoki z finezyjnymi skałami, jaskinie, przepych nabrzeżnego istnienia świata. Na pewno na to, jakie Lagos dziś jest, ma wpływ jego przeszłość, mieszanka kultur, odkrywcy i zdobywcy wciąż rozszerzającego się świata. Henryk Żeglarz wygląda na rozciągającą się przed nim przestrzeń, a za nim niechlubne miejsce Delegação da Alfândega pierwszego targu afrykańskimi niewolnikami. Rok 1444. Byłą stolicę nigeriańską, z której wywożono niewolników, nazwano jak małe miasteczko w Portugalii, do którego transport docierał - Lagos, dziś olbrzymie miasto Afryki.
Aż jedną trzecią kosztów wypraw do Azji, Afryki czy Ameryki Portugalczycy finansowali w XVI wieku handlem Afrykańczykami, którzy okazali się silni, odporni i zdolni do każdej nieludzkiej pracy. Wymieniano ich za różne rzeczy, np. za konia dostawało się 10 ludzi, a chrześcijanie byli drożsi od pogan. W ogóle ci, którzy tu na ten plac dotarli, to ci, których wyłapano, wsadzono do przeładowanych statków, a oni przeżyli, by móc pracować bez żadnego innego widoku na koniec, jak śmierć.
Angielscy kwakrzy byli pierwszymi, którzy brutalność tego przedsięwzięcia potępiali oficjalnie, za nimi czynili to jezuici , dopiero jednak w 1820 roku zabroniono tu człowieczego handlu.
Jak się z tą wiedzą pójdzie nad brzeg oceanu, do pięknych skał, np. Ponta da Piedade, i sobie wyobrazi, jak to było wtedy, gdy płynęli i dopływali, gdy ta ziemia im się wyłaniała z horyzontu, to nie sposób nie pochylić się nad ludzką dolą i niedolą - okrucieństwa i bezsilności.

marianka - 2012-12-27 23:20
Piękne zdjęcia. Takie wszystko wyraziste wydaje się w tym południowym słońcu!
Szkoda tylko, że niektóre rzeczy stały się wyraźne dla nas dopiero teraz...

Ultimus-ostatni
Ultimus-ostatni - 2012-12-31 21:47
no nie ma co jakze sie ciesze ze mnie przypadl udzial umieszczenia ostatniego wpisu na pani blogu. A hoj do przyszlego roku (za dwie godziny i 15 minut).CESAR powiedzial lepiej byc drugim w mojej wiosce anizeli drugim w Rzymie . A ja jestem ostatni w tym swiatowym blogu. Pycha ma piers rozpiera daj zebym do godziny 00.oo nie eksplodwal. Bo bylby smrodiczek. a jakze apacnila bylby na koniaczek

mamaMa
mamaMa - 2012-12-31 22:49
Gratulacje iście światowe!!! Nie eksplodować, emocje koniaczkiem przytłumić, albo lampką szampanika!!! Ja już to robię i lubię bardzo tego drugiego w wiosce! Do siego i najlepszego i mam nadzieję, że za rok też tu się spotkamy!

danach
danach - 2013-01-04 14:19
Najlepszego podróżowania w Nowym Roku a spokój z fotografii taki bije ,że tylko jeździć po sezonie :)

Cenzor
Cenzor - 2013-01-07 21:35
jako naczelny cenzor polskiej demok/ratury zwracam uwage na slowa CEZARA on powiedzial wole byc pierwszy w mojej wiosce anizeli drugi w Rzymie. Widocznie ultimus pisal te slowa w stanie wskazujacym .... .Do siego Roku Pani piszacej i wszystkim czytaczom

mirka66 - 2013-03-17 18:41
Przepiekne miejsca.Cudne widoki.

louis
louis - 2018-12-15 14:13
Ufff, no to wreszcie skończyłem lekturę kolejnego twojego rozdziału - tym razem 2012. No i oczywiście ode mnie w pełni zasłużona piątka!
Pięknie piszesz, podoba mi się, choć niestety z powodu rozmiarów twoich kolejnych rozdziałów zajmuje mi to nieco czasu. Ale to nic, z natury jestem cierpliwy, więc sukcesywnie do końca wszystkich twoich postów dotrę.
A jadę z lekturą twoich wpisów od góry do dołu - kilka tygodni temu zacząłem od roku 2018 i tak powoli "zjeżdżam" w dół. Dziś skończyłem więc 2012. Wieczorem zacznę po kolei następny - 2011, potem oczywiście dalej w dól, aż do tych kotów.
Gratuluję i zazdroszczę świetnego pióra!
Pozdrowienia

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1393 wpisy1393 5476 komentarzy5476 21899 zdjęć21899 1 plik multimedialny1