Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    Ogrodzieniec w Podzamczu

Ogrodzieniec w Podzamczu

Polska, Podzamcze

O poranku w podzamczych lasach rosa zuchwale rozświetla złapanymi na moment promieniami słońca delikatną zieleń i jej świeżość rozbudzonych do życia roślin. Runo leśne miękko i sprężyście przyjmuje kroki wędrowców. Poświata opleciona mgłą rozpylonego leśnego zapachu jakby drżała pomiędzy pniami drzew. Z takiej scenerii można wynurzyć się w Podzamczu, by, szczególnie nocą, przy odrobinie szczęścia zobaczyć Stanisława Warszyckiego w postaci czarnego, nienaturalnie dużego psa, z rozognionymi oczami i łańcuchem ciągnącym się za psią szyją. Pan Warszycki jako kapelan krakowski bronił okolic przed rozlewającymi się potopem Szwedami, a nabywając w 1669 roku zamek Ogrodzieniec dbał o niego należycie. Nie tylko zresztą o niego, cały jego majątek wzbudzał podziw i trwogę jemu współczesnych. Pozostały po nim sprzeczne informacje: z jednej strony wspierał prężność gospodarczą swoich licznych posiadłości, gdy zachorował niesiono go na noszach z Radomia do Pilicy (bagatela – około 178 km), a na Jasnej Górze znajdują się jego i jego ostatniej żony Heleny (jedynej kobiety pochowanej w klasztorze na ścianie bazylikowej) epitafia, z drugiej toczono przeciw niemu wiele spraw kryminalnych, m.in. o zabójstwo, jedną swoją żonę miał chłostać publicznie, drugą zamurować żywcem w zamkowych murach, a obiecanego posagu córce jednak nie podarował i tak biega do dziś jako pies broniąc dostępu do podupadłych włości szczególnie leśnym rozświetlonym czystością poranka gościom.
Podzamcze z Ogrodzińca jest dumne. Nie tylko, że pierwsze umocnienia stanęły tutaj już za czasów Bolesława Krzywoustego, ale że zamek przechodząc z rąk do rąk zyskiwał na urodzie, a przede wszystkim sprytnie w łono natury wkomponowanej funkcjonalności. Wprawdzie Szwedzi niszczyli go w 1655 i 1702 roku, i dostał się w końcu w ręce nieuczciwego i leniwego Tomasza Jaglińskiego, który przyczynił się do całkowitego opuszczenia zamku przez jego mieszkańców w 1810 roku, za to Iron Maiden kręcił tutaj wstawkę filmową do swojego utworu, nagrywano też sceny do serialu „Janosik” i filmu Andrzeja Wajdy „Zemsta”. Pod zamkiem samochodowy ruch turystyczny kierowany jest na podwórka w celu parkowania za stosowną opłatą i w widocznym u parkingowego zataczającym się celu, ruch finansowy wspomagany prawdziwymi straganami z wystruganymi procami i mieczami godnymi dziecięcej chłonnej uwagi. Kasa, a w kasie nie daj Bóg zamówić jeden bilet za dużo, odmówić się nie da i trzeba płacić, za to już za nią prawdziwie wietrzna, chłodna, kamienna atmosfera. Mury imponujące, przestrzeń oszałamiająca, sala tortur piekielnie trwogą napawająca. Wyjątkowe, historyczne, pełne ludzkiej szczególnej wytrwałości miejsce.

Zamek Ogrodzieniec
ul. Zamkowa
42-440 Podzamcze

zula - 2014-04-26 22:59
Nie mam pojecia co to za roślina lecz przytulone krople rosy - cudne!
...jeszcze zdjęcie w podziemiu z prześwitem i "dziurką od klucza" ! zdjęcie zrobione o poranku w mgle wyglada jak namalowany obraz!
Całość ...jak zawsze na 5*!
pozdrawiam i cieszę się ,że ruszasz ...ruszaszacie w Świat :)

marianka - 2014-04-27 21:54
Miło gościć Twoją cudną poezję w Polsce;)
A ja nie mogę przeboleć smutnego rozkładu Szlaku Orlich Gniazd!

BoRa
BoRa - 2014-04-27 21:58
Ogrodzieniec cudny, ludziska na podzamczu już mniej cudni, hi,hi.
Rzeczywiście trudno tam się poruszać, żeby nie zostać ograbionym, ale ruiny tego zamku mają coś klimatycznego w sobie więc ściągają tłumy zwiedzających. W sumie to dobrze, że mamy czym się pochwalić.
Dla mnie Jura Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych regionów Polski.
pozdrawiam
BoRa
PS Chciałam zapytać czy przyleciały już bociany, zwłaszcza ten jeden szczególny?

mamaMa
mamaMa - 2014-04-28 00:16
Zula - dziekuje serdecznie:-) Ruszamy dzielnie, bo jakze inaczej;-)
BoRa - a przylecialy wiosennie!
marianko - snilas mi sie (ale o tym juz prywatnie);-) smutny rozklad? Dlaczego?

BPE
BPE - 2014-04-28 08:58
ile wspomnień mam z związanych z tym miejscem........bywało się , bywało........

pamar
pamar - 2014-04-29 07:34
Piękny opis, magiczne zdjęcia - są "skarby" w tej naszej Polsce

danach
danach - 2014-05-03 13:29
Pięknie położony zamek opis jak zwykle poetycki, dzięki

danach
danach - 2014-06-06 22:48
Zula łezkę rosy przytula łubin :)

mamaMa
Anna M