Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    Niezapamiętana pamięć
Zwiń mapę
2014
15
cze

Niezapamiętana pamięć

 
Niemcy
Niemcy, Wagenitz
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1734 km
 
Dach czterospadowy, dwa piętra, przylegające z dwóch stron budynki gospodarcze, ogród, park – tak wyglądał pałac w Wagenitz około roku 1731.
Salon wejściowy z rotundą i ze znajdującą się nad nim salą teatralną powstały w latach 1849-1853.
Taras z pięknymi otwartymi schodami i grupą rzeźb znajdującą się od strony ogrodu – na początku XX wieku.
Jeden z najpiękniejszych pałaców w okolicy, wybudowany w stylu renesansowej willi, siedziba rodu von Bredow, potężnej, zasiedziałej tutaj od wielu wieków, majętnej i zakochanej w nabytym latami dobrobycie.
Twórczości świątynia z własnym teatrem i gabinetami sztuki, zbiorami historycznych mebli, chińskich waz, jedwabie, portrety przodków i wszelkie inne obrazy olejne. Rozświetlony w słońcu, rozogniony sławą, rozpieszczony coraz nowszymi pięknymi obiektami, które przybywały w jego licznych pokojach. Otulony strzelistymi drzewami i miękkimi trawami strzyżonymi skrupulatnie przez ogrodników, ptasim śpiewem i kwieciem pielęgnowanych rabatek. Rozpluskany stawem i pływającymi na jego źródlanych wodach łabędziami. Roześmiany doborowym wciąż zjeżdzającym się towarzystwem i bawiącymi się beztrosko dziećmi. Perełka Havellandu. Klejnot Brandenburgii.
Spłonął pod koniec wojny w 1945 roku doszczętnie. Przyczyna pożaru nigdy nie została poznana. Ostatnia z rodu von Bredow – baronowa Rosemarie, druga żona poległego w 1941 roku Johanna Ludwiga, pochowanego w tutejszym parku, opuściła wioskę i swój pałac w ostatnich dniach wojny wraz z Międzynarodowym Czerwony Krzyżem. Nie wiadomo czy w rozpaczy czy z powściągliwością godną stanu szlacheckiego. Czy zabrała coś ze sobą? Czy zarzuciła wszelkie czynności powodowana strachem o swoje życie? Znalazła się we Francji, gdzie w Reims wyszła za mąż za Georgesa Gimoneta, który w czasie wojny pracował jako ogrodnik w jej posiadłości.
700 lat istnienia rodziny i pożar i pożoga, która zabrała wszystko . Prawie wszystko...Została wieża szwedzka – jedyna jeszcze istniejąca część pałacu, pełniąca rolę kuchni, a później magazynu do chłodzenia mleka. Wybudowana w 1587 roku jest do dziś najstarszym budynkiem w tutejszej okolicy. Zostały płyty nagrobne w zdziczałym parku, który nosi w sobie nie tylko pamięć tamtych czasów, ludzi, wydarzeń i obrazów, ale i atmosferę dziś tajemniczą i nieodgadnioną, bluszczem zarośnięte podłoże zakryło na zawsze resztki wydeptanych przez tych już minionych ścieżek. Nieodgadnione miejsce niezapamiętanej pamięci.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (8)
DODAJ KOMENTARZ
coati
coati - 2014-06-21 09:08
Tak pięknie przenosisz nas w czasie...
i tylko trochę żal, że to wszystko tak się potoczyło. Swoją drogą to jakaś romantyczna historia z tym ogrodnikiem ;)
Jagoda
 
mamaMa
mamaMa - 2014-06-21 09:13
I jak ja bym się chciała czegoś więcej na ich wspólny temat dowiedzieć! Niestety, nasze współczesne wszechwiedzące internetowe źródła milczą przykładnie na ich temat. Choć może to dobrze...niechaj imaginacyjny romantyzm trwa;-)
 
zula
zula - 2014-06-21 10:27
Zdjęcia Twoje są wspaniałym uzupełnieniem!
Koniczyna zatopiona w wodzie z odbiciem chmur ( tak to widzę!) i ...nietoperze parkowe-fantasyczne zdjęcia.
pozdrawiam
 
Eugene
Eugene - 2014-06-21 11:35
Brawo - wspaniały opis tego tajemniczego miejsca. A zdjęcia nagrobków i szwedzka wieża pogłębiają tą romantyczną tajemniczość.
 
BPE
BPE - 2014-06-22 19:15
faktycznie....niewiele pozostało, a szkoda....piękny byłby obiekt.....
 
danach
danach - 2014-06-23 23:20
Szwedzka wieża i maki super ! nie mówiąc o opisie miejsca :)
 
marianka
marianka - 2014-06-24 23:15
Co za ironia losu - kuchnia zastąpiła pałac, ogrodnik pana!
 
BoRa
BoRa - 2014-07-12 22:30
Straszna historia, taki wspaniały pałac i wszystko w jednej chwili strawione ogniem, a do tego (pewnie było to jedyne rozwiązanie) mezalians z ogrodnikiem.
To nie były łatwe czasy, ale mam nadzieję, że jakoś im się poukładało. Jak coś jednak znajdziesz dopisz proszę dalsze ich losy.
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1411 wpisów1411 5525 komentarzy5525 22225 zdjęć22225 1 plik multimedialny1