Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    Morska piana

Morska piana

Niemcy
Niemcy, Ruhla

Są miejsca, których jeszcze się nie zna, a które mamią z oddali a to zdjęciem pięknym, a to tekstem fascynującym, by rozczarować na miejscu srogą zwyczajnością. Takim miejscem okazała się dla nas być Ruhla, cudnie położona w dolinie, zapadnięta w niej i jakby zamszona miękko, wciągająca hipnotycznie w siebie, jak w obrazek. Ruhla – idealność położenia, Ruhla – interesująca historia ludzkich prac. Powstawały tutaj w XVIII wieku fajki z piany morskiej, wiadomość która, lub słowo to oszałamiają i magnetycznie przyciągają. Fajki wymyślne w kształcie, wyrafinowane w sposobie palenia tytoniu, jego pieszczenia wręcz bez uszczerbku na smaku czy zapachu. Idealność dzieła, które dopełniało zegarmistrzostwo robionych tutaj do dziś zegarków. Precyzja połączona z rozkoszną rozpustą – czy można nie chcieć zobaczyć takiego miejsca? Nie można, oczywiście, a tutaj klapa, taki zwykły zaszyty pośród wzgórz obszar pospolitości. Fajek już dawno się tutaj nie produkuje, a stworzone na przeszłości cześć muzeum otwarte jest w jakich idiotycznych porach. Ulica jedna, młyn na wodę i mnóstwo rozpasanych kotów. I super market, i pijany jegomość, który ledwo co uratował się przed wywnętrzaniem się naszego młodego potomka od mleka. Z uśmiechem i gracją, na szczęście.
Ruhlę opuściliśmy niepyszni i udaliśmy się do jeszcze bardziej oszałamiającego z nazwy Wąwozu Smoka (Drachenschlucht) pod Eisenach. Dlaczego nie wierzyć dalej w przewodnikowe perypetie? Wąwóz jak najbardziej wąwozowy i smukły w miejscach zasadniczych, roznegliżowany wilgotnością mchu porosłego na stykających się niemalże skałach przez szczeliny których przyszło się nam przedzierać. Co za ulga w istnieniu i odkrywaniu świata! Do tego mejsca trzeba koniecznie w Turyngii zawitać, wymówki nie ma, przeprosin i usprawiedliwień w ogóle nie. Cud natury i krzepkość cudownie nasyconego powietrza. Chce się żyć i w to życie wierzyć!

pamar
pamar - 2015-01-26 08:42
No niestety, czasem się tak zdarza. Ale trzeba sprawdzać takie miejsca i samemu wyrobić sobie opinię. Na szczęście wąwóz uratował wycieczkę :)

BPE
BPE - 2015-01-26 11:30
tak bywa.......czasem to co nieopisane, niereklamowane okazuje się 100 razy piękniejsze i ciekawsze........i po to jest ten nasz blog.......

Eugene
Eugene - 2015-01-26 11:30
Pięknie wyraziłaś swoje odczucia o Wąwozie Smoka, cytuję: „Cud natury i krzepkość cudownie nasyconego powietrza”.
Pozdrawiam.

zula - 2015-01-26 12:47
...a mnie zmylił tytuł!
Sądziłam ,że zalazłaś się nad morzem :)

BoRa
BoRa - 2015-01-27 21:58
Miejsca takie, mam na myśli wąwóz, uwielbiam! Cudnie tam.

danach
danach - 2015-01-29 22:38
Oj wąwóz to piękne miejsce, szczególnie w Twoim opisie :)

marianka - 2015-02-09 19:29
Fajki z morskiej piany? A to interesujące. Też bym pospieszyła zobaczyć!

vlak
vlak - 2015-02-12 14:54
Ironię z tego wpisu można kroić nożem i sprzedawać w pudełkach. Ale po to warto zajrzeć w takie miejsca, żeby wąwozowy wąwóz odpowiednio opisać.

mamaMa
Anna M