Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w gÅ‚owie 2016    Wyspa Tansinge
2016

Wyspa Tansinge

Dania
Dania, Valdemarsslot

Pobliska wysepka Tasinge słynie z dwóch wydarzeń:

samobójczej śmierci Sixtena Sparre, szwedzkiego porucznika i Elviry Medigan, duńskiej akrobatki linowej, którzy to zakochując się w sobie (on żonaty, ona, której nie wolno było ze względów zawodowych pozwolić sobie na skandal) uciekli właśnie tutaj, by oddać się miłości wiecznej acz tragicznej. Duńskie świeżo poślubione pary przychodzą na ich grób i składają ślubny wieniec w nadziei na zgodne i szczęśliwe małżeńskie pożycie. Być może para ta, do której od ponad stu lat (śmiertelnie postrzelonych kochanków odnaleziono 20 lipca 1889 roku) wznosi się mariażowe modły, przyczyniła się do zniesienia kajdan społecznych i obyczajowych. Dziś oni sami mogli by cieszyć się bez obaw o złą sławę wybuchłą gorącym płomieniem miłością.

Drugim jest budowa w 1644 roku zamku Valdemars przez Christiana IV dla syna Waldemara Christiana, urodzonego 1622 roku, który miał odziedziczyć wysepkę. Rodzicom zdała się ona zapewne zbyt skromna i upiększyli ją dziś największym znajdującym się w prywatnych rękach duńskim zamkiem. Prezentuje się przepięknie, ma własną plażę, jak i urokliwy park nad jeziorem, kościół, współczesną restaurację i największy minigolf Danii, muzeum zamkowe oraz muzeum żeglarstwa, ale i dobrą energię, która nasyca cielesne tkanki jakimś nienazwanym uczuciem spełnienia. Sam Waldemar nigdy tutaj nie zamieszkał, pognało go w wieku 33 lat do Polski, gdzie w czasie walk wojny szwedzko-polskiej na bitewnym polu w Lublinie poległ śmiercią waleczną.

Pamar
Pamar - 2016-06-29 10:22
Historia niemalże jak z Romea i Julii, tylko tu mamy jeszcze jedną postać dramatu, upokorzoną i porzuconą żonę...

mamaMa
mamaMa - 2016-06-29 10:25
Tak, o tych porzuconych z reguly nikt nie pamieta - o ironio losu!
Musze jednnak dodac, ze...do czasu!
Czyz mozna na nieszczesciu zbudowac szczescie?

marianka - 2016-07-02 11:21
Ja mam tak samo - te biedne porzucone jakoś najbardziej poruszają moje serce niż samobójcze pary!

danach
danach - 2016-07-04 20:05
Wysepka pomimo smutnej historii urocza :)

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1405 wpisów1405 5514 komentarzy5514 22054 zdjęcia22054 1 plik multimedialny1