Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    św. Decklan
Zwiń mapę
2017
16
sie

św. Decklan

 
Irlandia
Irlandia, Ardmore
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 6557 km
 
Wieża jest magiczna. Smukła, okrągła, wysoka na prawie 30 metrów, dziś wilgocią zatopiona we mgle.
Cisza przejmująca, podobnie jak soczysta zieleń i przestrzeń nieodgadniona, którą na skutek deszczowej aury trudno dostrzec.
Zanim do Irlandii przybył św. Patryk mieszkał właśnie na tym wzgórzu św. Decklan, który miał być biskupem kościoła iroszkodzkiego (V-VI wiek, w wyniku anglosaskiego najazdu na Brytanię przerwane były kontakty z Kościołem rzymskim, co utworzyło tę kościelną formę w Irlandii). Dziś uznaje się go za fundament chrześcijaństwa południowej Irlandii, fundament na którym swoje misjonarskie posłanie rozwijał św. Patryk. Właśnie w Ardmore miał Decklan pierwszy raz postawić na irlandzkiej ziemi swoją stopę, co symbolizuje znajdujący się na plaży głaz – Decklan' s Stone, a na wzgórzu założyć klasztor. Ruiny klasztoru pochodzą z XIII wieku, ale na jednej z zachowanych ścian zobaczyć można ledwie widoczne ryty m.in. Adama i Ewy, archanioła Michała i scenę z wyrokiem Salomona pochodzące prawdopodobnie z IX wieku. W środku znajdują się jeszcze kamienie ogham z wyrytymi tekstami, w kaplicy miał zostać pochowany sam Decklan, jednak jego grób został rozniesiony przez pielgrzymów, którzy zabierali sobie z niego na pamiątkę garść ziemi.

Nie po raz pierwszy, ale w najbardziej przejmujący sposób odczuwamy świętą ciszę. To wspaniałe, że nikogo tutaj nie ma, że jest mroczno, mgliście i wietrznie. Że pada deszcz. Że celtyckie krzyże otaczają to święte miejsce. Niby nie dzieje się nic, a tyle nagromadzonej energii, której nie można dotknąć, udowodnić, przekazać. Tylko uwierzyć.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (7)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2018-04-28 08:41
Piękne zdania na finał wpisu !
 
danach
danach - 2018-04-28 13:06
Cisza przy zwiedzaniu to jest to, mistyczne zdjęcia !!!
 
marianka
marianka - 2018-05-03 20:52
Wow, faktycznie wieża jest taka... nieziemska! Magia, czysta magia!
 
BPE
BPE - 2018-05-10 11:51
no właśnie, strasznie mroczno, taka Irlandia jak z horrorów
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1402 wpisy1402 5501 komentarzy5501 21979 zdjęć21979 1 plik multimedialny1