Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    Trzy nogi
2018

Trzy nogi

Włochy
Włochy, Milazzo

Wiosna złapana za nogi, cytrynowo-pomarańczowa z lekkim powiewem chłodnego wiatru.

Milazzo nie cieszy się zbyt szeroką sławą wśród podróżników. Rafineria naftowa straszy przejeżdżającego, który, jeśli w tym kierunku zdąża, to tylko po to, by wsiąść na prom wywożący go na Wyspy Liparyjskie. A szkoda trochę, gdyż w Milazzo można spotkać Sycylię pierwotną, dotknąć niemalże nieba i spojrzeć na niezwykłe piękne ukształtowanie terenu tej największej śródziemnomorskiej wyspy. Najlepiej z zamczyska, którego ruiny dominują i upiększają i tak urodziwe wybrzeże. Zamek powstał na ruinach greckiej świątyni, po której istniała tutaj cytadela najpierw arabska, później normańska. Cesarz Fryderyk II Sycylijski na nich wybudował w 1239 roku stojący do dziś zamek, z katedrą i ratuszem, których budynki wciąż zachwycają. Za pięć euro można zajrzeć wszędzie na własną rękę i przekonać na własnej skórze, że ruiny żyją wciąż tajemniczym życiem i służą murami za schronienie niezliczonym gołębiom. Ciemne zakamarki, niezbyt pieczołowicie zabezpieczone, zarośnięte ścieżki, mnóstwo rozmarynu i kwiecia wiosennego, a po drodze na zamek ogród, w którym zatopione są rzymskie fundamenty. Im wyżej tym ciekawiej. Widoki na zatokę i port oraz Wyspy Liparyjskie , zachodzące słońce.

Z budynku pomiędzy katedrą a zamkiem dobiega dramatyczny głos. Zaglądamy do środka. Mężczyzna stoi na małej scenie i po włosku wyraża żal i rozpacz. Na widowni dwie dorosłe osoby, a wokół mnóstwo przerażających masek. Gdy kończy się spektakl i owe dwie osoby wychodzą, mężczyzna wychodzi nam naprzeciw. Przynosi ze sobą przeszłość Sycylii i jej rozdarcie. Opowiada o trzech kolumnach zatopionych w morzu, na których wyspa jest wsparta, o korzeniach greckich, rzymsko-europejskich i arabskich. Wpływały i wciąż wpływają na jej rozwój. A jednocześnie … ów mężczyzna wie, że zanim do tych wpływów doszło, Sycylia miała swoją kulturę. Niepowtarzalną. Gdyby nie jej położenie – blisko Afryki (140 km), jeszcze bliżej Włoch (3 km), urodzajna ziemia i łagodny klimat, być może byłaby w stanie oprzeć się najeźdźcom. A tak pozostał ten symbol – głowa z trzema nogami symbolizującymi zamierzchły i zapomniany czas. I ten mężczyzna opowiadający sycylijskie historie. I to jak! Zaprasza nas na widownię, wkłada jakieś instrumenty sobie do buzi, nam do rąk i dyryguje amatorską orkiestrą przybyszy, grając jednocześnie rzewnie, z werwą, porywająco i odstraszająco. Opowiada śpiewnie o trzech morzach (Tyrreńskim, Jońskim i Libijskim), o ich bogach, o walce, życiu i przetrwaniu. Jesteśmy poruszeni. Sycylia przywitała nas spektakularnie.

BPE
BPE - 2018-06-15 09:15
ciekawe w takim razie co Cię wywiało akurat w to miejsce ?
Sycylią jestem bardzo zainteresowana, bo to jeden z najbliższych kierunków :-)

mamaMa - 2018-06-15 09:20
Dokładnie to samo, co wszystkich innych turystów - Wyspy Liparyjskie, o których marzyłam i marzyłam. A jednak...pogoda pokrzyżowała nam plany i wysp było mało, za to zobaczyliśmy kawałek ciekawej okolicy:-)

mirka66 - 2018-06-15 18:33
Sycylia mnie zachwycila.
Uwielbiam takie niepozorne miejsca z dala od zgielku i tlumu turystow.
Cudnie tam !

zula - 2018-06-20 11:20
Miasto z okien kolejki wygląda pięknie !
Macie szczęście aby spotkać ciekawą postać...cieszy mnie ,że rozpoczęłaś wspomnienia po Sycylii.

mamaMa - 2018-06-20 11:52
Zula, z okien kolejki?

zula - 2018-06-20 13:48
...no tak bo ja widzę "inaczej" :)
Na zdjęciu 8 zobaczyłam wagonik i potem moja wyobraźnia tak zadziałała ,że zdjęcia z lotu ptaka to zdjęcia z okienka kolejki .
pozdrawiam i przepraszam za wprowadzenie w błąd ...czytelników!

mamaMa - 2018-06-20 13:55
Ha, ha, ten statek można w pierwszej chwili naprawdę wziąć za wagonik. Jednak...myśmy się na tę wysokość na własnych nogach wdrapali;-)

I było warto!

Pamar
Pamar - 2018-06-22 08:51
Jakby ktoś zaplanował dla Was takie powitanie z historią, sztuką, emocjami.

danach
danach - 2018-06-22 22:19
Piękne powitanie, zdjęcia w zachodzącym słońcu cudne !

marianka - 2018-06-29 22:07
O, prolog bardzo ciekawy! :)

Anna M
Zasoby: 1400 wpisów1400 5490 komentarzy5490 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1