Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Pałacowy kogut
Zwiń mapę
2017
31
gru

Pałacowy kogut

 
Niemcy
Niemcy, Marxhagen
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 10886 km
 
Pałac w Marxhagen jest z drogi prawie niewidoczny i prowadzi do niego zabłocona droga. Pierwsze wrażenie komponuje się z pochmurną dziś aurą. Zaniedbany, otoczony wieloma przedmiotami rozrzuconymi to tu to tam, trochę ośmieszony kolorowym kogutem.

A i przeszłość ma zawirowaną, podkraszaną wciąż zmieniającymi się właścicielami. Wybudował go w stylu tudorskim w 1853 roku Franz von Oldenburg, później przez dwa lata właścicielem był Rudolf Probst, kolejnym Paul von Eschenburg, po nim Ernst Gehrke, który uciekł przed zbliżającą się Armią Czerwoną do Szlezwiku-Holsztyna. Sowiecka władza zagarnęła pałac dla siebie, ale co ciekawe wypłaciła Gehrke odszkodowanie, dzięki czemu po politycznej zmianie nikt nie mógł dochodzić swoich roszczeń, co często przyczynia się w przypadkach innych arystokratycznych budynków do długoletnich procesów sądowych.

W latach socjalizmu chronili się tutaj uchodźcy, później było przedszkole, szkoła, poczta, biblioteka, wiejska przychodnia lekarska oraz kuchnia pegeerowska. Gdy upadł mur dzielący państwo niemieckie na dwie części rodzeństwo Kaltenbacher wynajęło wolne w pałacu mieszkanie, a ich umowa zawierała klauzulę - „do momentu sprzedaży obiektu”. I faktycznie budynek został w 1994 roku sprzedany … rodzeństwu Kaltenbacher. Na stronie internetowej można umówić się na zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, którym jest pan Kaltenbacher, historyk sztuki. Znajdujemy na drzwiach numer telefonu, ale nie niepokoimy w Sylwestra właścicieli. Być może nawet ich nie ma, bez problemów poruszamy się po przypałacowym, dosyć artystycznie wyglądającym terenie.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
jowa31
jowa31 - 2019-02-08 23:40
Aniu, fajny kogut, pomyśl, że właściciel ustawiłby tak grupę krasnali rodem z Polski!
 
mamaMa
mamaMa - 2019-02-10 00:02
jowa31 - masz racje!

Zupelnie nie docenilam tego ostatniego zdjecia 2017roku - lepszy taki kogut niz kazdy polsko-niemiecki krasnal;-)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 17.5% świata (35 państw)
Zasoby: 1348 wpisów1348 5311 komentarzy5311 20954 zdjęcia20954 1 plik multimedialny1