Legenda:
W otaczających Steinau lasach miała znajdować się tajemnicza nora zwana przez miejscowych Diabelską Jaskinia. Ludzie i zwierzęta, którzy do niej wpadali nigdy nie powracali. Pewnego razu mieszkaniec Steinau z ciekawości postanowił, przypięty do liny, zsunąć się w czeluści ziemi. Ze światełkiem w ręce dotarł na samo dni i spróbował otworzyć środkowe z trzech drzwi, które znajdowały się na dole. Gdy mu się to z wielkim trudem udało jakaś straszna postać zdmuchnęła mu ogień, na co przerażony człowiek kazał natychmiast wyciągnąć się na górę.
(wg przekazu Ferdinanda Grimma)
Bracia Grimm:
W 1791 roku ojciec braci Grimm Philipp został powołany na stanowisko sędziego okręgowego w Steinau an der Straße dokąd przeprowadził się z całą rodziną: żoną Doretheą, dziećmi Jacobem, Wilhelmem, Carlem, Ferdinandem i Ludwigiem. Tutaj urodziła się jedyna siostra braci Grimm Charlotte. Steinau nie było rodzinie obce, gdyż przez 47 lat dziadek braci Friedrich Grimm Młodszy był pastorem miejscowego kościoła pw. św. Katarzyny, w którym pochowana jest ich babcia i ciocia (druga żona dziadka). Bracia Grimm spędzili w Steinau najpiękniejsze lata swego dzieciństwa. Zamieszkali w renesansowy domu, w którym ich ojciec miał biuro, byli szanowani przez mieszkańców miasteczka, często bawili się przed ratuszem (w tym miejscu stoi dziś miejska bajkowa fontanna), a wykształcenie otrzymywali w domu od prywatnych nauczycieli. Sielanka trwała do nagłej śmierci Philippa w styczniu 1796 roku. Owdowiała Dorethea musiała opuścić urzędowe mieszkanie swojego męża, zrezygnować ze służby zdana na pomoc finansową ojca i siostry. Jej zmarły mąż został pochowany obok dziadka w kościele pw. św. Katarzyny, a przyszli bajkopisarze Grimm po dwóch latach opuścili Steinau, by zasilić szeregi gimnazjum w Kassel.
Dziś:
Steinau zawdzięcza swój przydomek an der Straße starej drodze handlowej Via Regia, przy której miasteczko szczęśliwie leżało. Mające od 4 lipca 1290 prawa miejskie prężnie się rozwijało korzystając zachłannie z doskonałego położenia. Na ruinach starej twierdzy w XIII wieku powstał kwadratowo wyglądający zamek, który sprawia wrażenie osobnej osady z uliczkami i niezliczonymi mieszkaniami w najróżniejszych połączonych ze sobą budynkach. W byłym domu urzędniczym rodziny Grimm dziś znajduje się muzeum jej poświęcone z bardzo przyjemną wystawą interaktywną, sceną oraz licznymi obrazami Ludwiga Emila Grimma (brata słynnych bajkopisarzy), który był malarzem i rytownikiem. Naprzeciwko w byłej stodole zgromadzona jest kolekcja poświęcona historii miasteczka Steinau, a na podwórzu znajdziemy siedem krasnoludków oraz króla żabę wraz z domkiem Baby Jagi. W Hutten'sches Hospital, domu, w którym znajdowało się drugie mieszkanie osieroconej rodziny Grimm, dziś znajduje się restauracja Rosengarten. Trzeba przyznać, że jest w Steinau niezwykle sielsko, jesiennie uroczo. I jeśli ma się trochę szczęścia to można trafić na spektakl teatrzyku marionetkowego „Die Holzköppe”, który prezentuje najlepsze bajki Braci Grimm w wersjach i dla dzieci i dla dorosłych.
Pozostaje jeszcze jeden najważniejszy dla całego Niemieckiego Szlaku Baśniowego fakt – to właśnie w Steinau an der Straße on się narodził. W sali tutejszego ratusza 11 kwietnia 1975 roku powołano do działalności grupę roboczą, z której w styczniu 2007 roku powstała oficjalna organizacja z siedzibą w Kassel. Pomysłodawcą był heski minister Herbert Gühnter, który chciał w ten sposób rozpowszechnić urodę baśniowych terenów wzdłuż życiowego szlaku braci Grimm, a tym samym przyciągnąć turystów. Co mu się w naszym przypadku udało:)