Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2019    Limes
Zwiń mapę
2019
14
paź

Limes

 
Niemcy
Niemcy, Hanau
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 28988 km
 
Zanim udamy się do kolejnego miejsca Niemieckiego Szlaku Baśniowego, postanawiamy zobaczyć znajdujący się niedaleko Hanau odcinek Limesu Górnogermańsko-Retyckiego. Trudno go znaleźć, nie ma żadnej tablicy informacyjnej i szczerze mówiąc spektakularny widokowo nie jest. Za to jak najbardziej historycznie. To odcinek 550 km systemu umocnień granicznych Cesarstwa Rzymskiego zaplanowanych w latach 81-96, a powstałych w kilku etapach przez kilkadziesiąt następnych lat w celu odizolowania się od Germanów i wyznaczenia gospodarczej i kulturowej granicy państwa. Dzisiaj ledwie widoczne wzniesienie w lesie, przed wieloma stuleciami musiało tętnić przygranicznym życiem. Przez ponad 150 lat oddzielało prowincję Germiania Superior od Taetia czyli było wyraźnym znakiem rzymskiego porządku. W 2005 roku postanowiono wpisać Limes na listę światowego Dziedzictwa UNESCO (druga pozycja Granicy Cesarstwa Rzymskiego). Odkryta w lesie tablica informacyjna (uważam, że jednak powinna znajdować również na początku leśnej ścieżki) przekonuje, że zabytek właśnie tym wpisem dorównuje ważnościom piramidom egipskim, Taj Mahal i Ayers Rock. Parę grzybków, jesienność w powietrzu i wiedza nadają temu miejscu sporego efektu. I jak na największy zabytek archeologiczny Niemiec to najcichsze i intymne niemalże turystyczne miejsce:)
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (5)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
stock
stock - 2019-11-03 12:57
Ponoć całe niemieckie Limes składa się z podobnych "atrakcji", za wyjątkiem jednego zrekonstruowanego fortu. Kiedyś "zwiedziłem" jeden z elementów tego wpisu - normalne przedmieście z domkami, tylko nazwa ulicy sugerowała jakikolwiek związek z Rzymianami.
 
marianka
marianka - 2019-11-16 21:23
Jest jakaś podniosłość w samym wyobrażeniu jak ta granica mogła wyglądać i jak potężne było to przedsięwzięcie! I ciekawe - czy zaplanowanie tej granicy oznaczało decyzję 'dalej już nie podbijamy, tyle wystarczy'? :)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1387 wpisów1387 5451 komentarzy5451 21764 zdjęcia21764 1 plik multimedialny1