Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w gÅ‚owie 2009    Dzieci

Dzieci

Niemcy
Niemcy, Höxter
Przejechano 19567 km

Pisząc w niedzielę o Konstantym Ildefonsie Gałczyńskim i marszu matek z dziećmi myślałam o tym grobie na tutejszym cmentarzu. Grób cichy, niezauważalny, nie wiadomo przez kogo zrobiony. Dużo dzieci. Polskich dzieci. Myślałam, że być może właśnie one były uczestnikami marszu zainicjowanego przez poetę, ale nie - urodziły się później, na zakończenie wojny, albo nawet w 46 i umierały już po chwili...Podobno z glodu. Nie było jedzenia dla Niemców, a co dopiero dla tych, którzy przebywali w tutejszych obozach pracy. Podobno było tu strasznie, gdy wojna się kończyła, umierali najsłabsi już nie dlatego, że przyszli i zabili, ale dlatego, że poszli i zostawili - wszystkich na pastwę losu. Kto zrobił ten pomnik - nie wiem, kim byli ci Polacy, czy wrócili do Polski, czy może udali się dalej na zachód - nie wiem. Dziś opiekuje się nim przycmentarne ogrodnictwo, a od czasu do czasu jakiś Polak zapali lampkę.
Ciekawe co stało się z ich rodzicami, pewnie już nie żyją, ale może rodzeństwo? Gdzie są ci ludzie, rodzina, czy ktoś o nich wie, pamięta?

Bruno
Bruno - 2009-10-12 10:32
Moze IPN albo Instytut Pamieci i Meczenstwa wie coklowiek o tym pomniku albo Deutsche Kriegsgräber Vorsorge moze tam byloby warto zapytac. Dobrze ze taki pomnik powsta, ciekaw jestem czy byli tacy ktorzy byli przeciw temu?

zula - 2019-07-18 22:42
...mogiły Polaków poruszają !
Dobrze ,że udało się Tobie dotrzeć tam a my zobaczyliśmy ...może Internet pozwoli odszukać groby bliskich...oby!

mamaMa
mamaMa - 2019-07-18 23:06
Poki co ...nikt sie nie zglosil...

mamaMa
Anna M