Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2010    Non basta una vita

Non basta una vita

Włochy
Włochy, Roma

Stolica, miasto, ośrodek, miejsce, siedziba, węzeł, kolebka.
Wieczne, piękne, bogate, wystawne, świetne, niewiarygodne, antyczne, magiczne, niepowtarzalne, monumentalne.
Tyle już powiedziano o Rzymie, tyloma przymiotnikami to miasto nazwano. Trzeba zobaczyć, choć raz, wszystkie drogi, sceny z literatury i filmu, poczucie wielkiego świata i historii tysiącletnich.
Jak trzeba to trzeba - jest czas na wszystko, jest czas na Rzym!

Plac del Popolo.
Tędy przybywali do Rzymu pielgrzymi i podróżnicy.
Plac z trójzębem malowniczych ulic:

Via der Corso, która jako jedyna pokrywa się z antyczną drogą do miasta Via Flaminia,
Via di Ripette dążąca od 1518 roku do Watykanu,
Via Paolina powstała w 1525 roku i dziś jako Via del Bebuino prowadzi do Piazza di Spagna;

z dwoma bliźniaczymi kościołami: po lewej Santa Maria in Monte Santo, po prawej Santa Maria dei Miracoli;

i obeliskiem egipskim Flaminio, drugim co do wielkości i wieku w Rzymie. Hieroglify na nim czczą egipskiego boga nieba Horusa, nad nimi króluje krzyż, a co stanie jeszcze wyżej za 1000 lat?

Miejsce publicznych egzekucji kiedyś, dziś jacyś przybysze z biednych ekonomicznie krajów wciskają kobietom czerwone mokre róże - najpierw twierdzą, że za darmo, bo piękna, na szczęście i co im do głowy przyjdzie, a potem je gonią, i kobiety i róże, prosząc o pieniądz lub zabierając posmutniałym niewiastom ten niespodziewany i chwilowy znak zachwytu.
Można usiąść i się zachwycać, można się napić wody i dosiąść podobeliskowego lwa. Można się zapuścić w uliczkę i zjeść śniadanie w mistrzowskim atelier, ale o tym dopiero jutro...

zielony z zazdrosci
zielony z zazdrosci - 2010-09-03 14:26
no.no, no nareszcie do potegi nieskonczonej... mnie sie wydawalo ze tez tam jestem ale uslyszalem od takiego jegomoscia "ta karczma rzym sie nazywa klade areszt na waszeci" niech pani zgadnie z kim bylem tam w ....a swoja droga to gratuluje i zazdroszcze juz zielenieje obym tylko nie zakwitl....tak jak te niby sprzedawane roze

Mruczek z mruczkowna z Forum Romanum
Mruczek z mruczkowna z Forum Romanum - 2010-09-09 10:29
miau ,miau.miau jeszcze bym chcial,miau,miau, Pani sie Rzym nie podobal bo to co Pani napisala i na zdjeciach przedstwila miau,miau,miau to jest nic z Pani mozliwosciami miau , miau .miau, Pisz Pani wiecej o naszym starozytno-wiecznym miescie (753 ab urbe condita.p.Ch).miau,miau miau do potegi nieskonczonej

mamaMa
mamaMa - 2010-09-09 15:27
Mruczku, chyba sie zgubilam!

pamar
pamar - 2014-09-29 19:55
mamaMa! Opowiadasz ciekawiej niż mój przewodnik :)

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1402 wpisy1402 5501 komentarzy5501 21979 zdjęć21979 1 plik multimedialny1