Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2010    Królowa dróg

Królowa dróg

Włochy
Włochy, Roma

Via Appia Antica

Wieczna droga.

Miliony kroków, tysiące ludzi, ich uczuć, myśli, rozterek, ich celów od tysięcy już lat. Szli do miasta z różnymi intencjami, opuszczali je w różnych humorach, mijali straganowe interesy, niebezpieczeństwa, zachęcających gastronomiarzy i katakumby, o których wiedziano albo i nie, których unikano ze względu na szacunek dla zmarłych, ale i strach przed zapadającymi się pułapkami i toczącymi się ogromnymi kamieniami.

Gdybym mogła jeszcze raz "pierwszy raz" być w Rzymie zaczęłabym od tej drogi. Tu postawiłabym pierwszy krok w kierunku Wiecznego Miasta - w ciszy wieków, na kamieniach, po których jechali wodzowie i niejeden cesarz.

Przynajmniej od 2300 lat jest Via Appia Antica świadkiem najróżniejszych sytuacji:
- spotkania Piotra z Chrystusem, gdy padło słynne pytanie "Quo vadis, Domine?";
- obrzędów pogrzebowych pierwszych chrześcijan, w katakumbach św. Kaliksta zamordowano w czasie mszy papieża Sykstusa II;
- pochówku Piotra i Pawła (wg legendy) w obecnym kościele św. Sebastiana, w którym zachowano strzałę, wyjętą z ciała świętego i kamień marmurowy z odciśniętą stopą Chrystusa;
- ukrzyżowania niewolników z rozbitych oddziałów Spartakusa.

Groby, śmierć i droga. Ci, poruszający się do przodu, idący do celu i ci, którzy już iść nie mogą. Może doszli? Może zamarli?
Grzebano i wystawiano skromne czy bogate pomniki, grobowce przy najruchliwszej z możliwych tras. Zwykła przypadkowość życia, obyczaj, beztroska czy może potrzeba pamięci, rozpaczy wyraz, zatrzymane w locie życie, które chce się jeszcze na chwilę lub wieczność przytulić do nurtu złudnej nieprzemijalności.
Oczywiście Prawo XII Tablic jest jakims, pewnie dobrym, wyjaśnieniem, najlepszym, najrozsądniejszym, ale mogli przecież wybierać miejsca odludne, ciche, ustronne.

Trzeba tą drogą pójść. Dotknąć tysiącletnich kamieni, zapomnianych i znów odkrytych. Żałuję, że nie było mnie tu pierwszego dnia. Weszłabym do tego miasta nasycona energią wszystkich tych, którzy przede mną - dobrą i złą, odczuwalną i nieodczuwalną. Nabrałabym sił i zrozumienia, otworzyłabym szerzej wszystkie zmysły i wiedziałabym przede wszystkim, że mogę zawrócić.

jeden taki zachwycony
jeden taki zachwycony - 2010-09-13 18:42
niech Pani sie przyzna bez przymusu po kim Pani odziedziczyla taki talent....robi wrazenie ten opis,czy Pani sie w tym swiecie nie marnuje....?

mamaMa - 2010-09-13 22:30
W tym moze sie i marnuje, ale czy w tamtym tez by tak nie bylo?
Nie, nie marnuje, dusze jak cytryne, jak mi to kiedys nakazal kolega w szkolnym pamietniku!

zula - 2010-09-19 07:20
piękny opis - dziękuję za... rzymskie wakacje !

mamaMa - 2010-09-19 11:43
Z ogromną przyjemnością! Jakby miała czarodziejską rożdżkę, to bym wszystkim komentującym takie wakacje zafundowała - to by były wakacje w pięknym miejscu i miłym towarzystwie!

BPE
BPE - 2010-09-21 22:27
a ja podziękuję....a może nie....to przez te uprzedzenia - niemal wszyscy Włosi jakich poznałam mi podpadli....

mamaMa - 2010-09-22 08:59
A podobno "nie trzeba sie uprzedzac"...

mirka66 - 2010-10-13 09:48
Bylam dwa razy we Wloszech.Piekny kraj.Ale Wlosi tez mi podpadli okradajac na parkingu w centrum Rzymu nasze auto.Dlugo oj dlugo tam nie zawitam.Ale mamaMa serdecznie pozdrawiam.Fajne zdjecia i opisy.

mamaMa - 2010-10-13 23:57
I ja pozdrawiam! A okraść mogą wszędzie, niestety. Kto wie, może złodziejami wcale nie byli Włosi...

mirka66 - 2010-11-13 07:07
Moze zlodziejami nie byli Wlosi ale czlowiek uprzedza sie po takich zdarzeniach.Moze za kilka lat znow tam pojade.Kto wie.

pamar
pamar - 2014-10-02 19:31
mamaMa! Użyj swojej czarodziejskiej różdżki, żeby i nasze wakacje były udane :)

Anna M