Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2010    Ladispoli
Zwiń mapę
2010
09
sie

Ladispoli

 
Włochy
Włochy, Ladispoli
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 4379 km
 
W czasach, gdy Rzym był zaledwie wioską, w Cerveteri, oddalonym o 40 km od przyszłego Wiecznego Miasta, mieszkało 100 tysięcy Etrusków. Opanowali oni Morze Tyrreńskie, handlowali z Grekami, Fenicjanami i Kartagińczykami, specjalizowali się w wydobywaniu i uszlachetnianiu metali. Ślady ich obecności można do dziś oglądać w okolicach Cerveteri i Ladispoli - etruskie nekropole pochodzące z 7-5 wieku przed Ch.!
Można, ale nie trzeba. Trzeba sobie odetchnąć, dotknąć ciemnego piasku na szerokiej plaży, wtopić się w skwierczący tłum i rozpłynąć w promieniach wiecznego słońca.
Plaża pełna Włochów, ich najróżniejszych ciał - grube, chude, krzywe, wygięte, z wypukłościami nadmiernymi bądź zapadnięte w sobie pod upływem lat. Najrozkoszniejsze są babcie z laseczkami w błyszczących, eleganckich, złoto-czarnych strojach kąpielowych, z kapeluszem na siwej głowie.
Samoloty kręcą pokazowe piruety i zostawiają za sobą fantazyjne białe smugi, rodzice dopychają swoje niepełnosprawne latorośle do morza, a potem pływają z nimi z niepomierną radością, muzyka tętni w tle, a dzieci szaleją tylko chwilę, zmęczone żarem słońca i piasku. Przybysze z biednych wysp ciągną wózki z plażowym towarem, wchodzą między opalających się ludzi i zachęcają w pocie czoła do wydawania poza sezonem zarobionych pieniędzy. Jeden rzucił swój towar na płachtę i chmara, dosłownie chmara Włoszek ją obległa, a on się jak pasza przechadzał wokół przebierających w tandecie kobiet.
O plażowe życie gorących lat!
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (5)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
Troszeczke zdumony
Troszeczke zdumony - 2010-09-15 10:42
bo to sie zwykle tak zaczyna,najpierw jedna kurna chata ,potem druga ..... a potem kiedys prawa miejskie i ....nie odrazu Krakow zbudowano...ale jak sie czyta ten tekst to w pierwszej sekundzie jest sie zdumionym ze Rzym tez kiedy byl wioska..dziekuje Pani za to zdumienie.....
 
BPE
BPE - 2010-09-15 12:53
O matko....a da sie w takim otoczeniu wypocząć ?
 
mamaMa
mamaMa - 2010-09-15 12:59
Ha, wszystko sie da! Trzeba tylko chciec, choc w tym wypadku moze nie tak bardzo o odpoczynek chodzilo...zycie na plazy jest taaakie ciekawe.
 
mamaMa
mamaMa - 2010-09-15 13:00
Troszeczke zdumiony - najpierw się zlękłam, a teraz mówię - proszę bardzo!
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1402 wpisy1402 5501 komentarzy5501 21979 zdjęć21979 1 plik multimedialny1