Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2010    Łódka

Łódka

Niemcy
Niemcy, Mellenthin

Jakby nie było w Mellenthin turystyczny ruch. Słowiańskie duchy robią swoje, wszystko żyje innym, aktywnym życiem.
Lutycy, znani już na wyspie Uznam Słowianie, osiedlili się tutaj około VI wieku. Mellenthin wspomniany jest po raz pierwszy w 1270 roku, a zamek powstał w XVI wieku na życzenie żyjącej w okolicy od XIV wieku szlacheckiej rodziny von Neuenkirchen.
Do DDR-owskich czasów bywał w dobrych, prywatnych, rodowych rękach, gdy owe socjalistyczne czasy nastały obiekt upaństwowiono i odpowiednio dla dobra ogólnego zagospodarowano: mieszkania komunalne, przedszkole, muzeum i lokal gastronomiczny. Są na pewno jeszcze tacy, którzy za tamtymi czasami tęsknią...
W 2001 roku nadeszła dla zamku prywatyzacja i teraz jest tu hotel z restauracją i wypiekarnia gofrów. Za wszystko płaci się iście słowiańską, handlową cenę, ale smacznie i miło. I słonecznie.
Jakaś rycerska zbroja. która się tu chyba przypadkiem zawieruszyła, fosa, ładny park i łódka przycumowana do murowanych schodów. Na łódkę trzeba wsiąść i przepłynąć nią pod mostem i nie zważać przy tym na krzyki zaskoczonych pracowników. Łódki nie ubędzie, no, może wody trochę...

brodzacy
brodzacy - 2010-12-31 22:04
ja zawsze myslalem ze lodka jest do plywania dla tych osob ktore na druga strone chca sie dostac such noga, a dlaczegoz to pracownicy krzyczeli czyzby ta lodka byla dziurawa ..... a moze byla zarezerwowana ...albo byla i rekwizytem.... dosiego roku -skad wzielo sie to powiedzenie? smiesznie brzmi

mamaMa
mamaMa - 2011-01-02 13:01
Łódką można na drugi brzeg, to fakt, jakoś tam o tym nie pomyślałam...Może ja za mało myślę?
Do siego życzono sobie kiedyś w Wigilię i myślano przy tym o tych paru dniach dzielących ludzi od nowego roku, później dopiero zaczęto składać te życzenia myśląc o całym następnym roku.
Czyli - myślenie ma jednak kolosalną przyszłość!

brodzacy po uszy w pokorze
brodzacy po uszy w pokorze - 2011-01-15 16:04
"madrej glowie dosc dwie slowie"-dziekuje za wyjasnienie "dosiego roku" a w pokorze to mnie nikt nie pobije- to odnosnie madrej

mamaMa
Anna M