Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2011    Nekropolia

Nekropolia

Iran
Iran, Naqsh-e Rostam

W górach Zagros wykute w skale z daleka wyglądające na krzyże grobowce czterech perskich królów dynastii Achemenidów: Dariusza I Wielkiego, Kserksesa, Artakserksesa I i Dariusza II.
Miejsce godne królewskiej czci, choć głuche, odarte z tajemnicy, wystawione na wiatr, słońce i trzęsienie ziemi. Stojąca naprzeciwko świątynia ognia miała wzniecać płomień czci i wiecznego ukojenia, chwała wieczna władcom (dziś nie wiadomo, czy świątynia ognia takową w ogóle jest).
Może majestatyczność tych osamotnionych skał miała wywierać wrażenie na zbliżających sie do tego miejsca. Odstraszać, budzić respekt i poważanie, emanować władzą nawet po śmierci.
Cmentarzysko, które daje poczucie schyłku czasów, ogrom, potrzeba nieśmiertelności i żałość końca. Wieki milczenia, plądrowania królewskości obcej połączone z nieprzemijalnością kapryśnej natury, dającej złudne schronienie w swoich twardych wnętrzach.

mirka66 - 2011-04-28 07:34
Ciekawe miejsce.

ciekawski
ciekawski - 2011-04-29 16:05
mam pytanie: czy tam Pani duchy niestraszyly i ile Pani godzin przebywala tam ,Pani tam chyba w nocy nie byla ?

mamaMa
mamaMa - 2011-04-29 17:05
W nocy? Oj, wiele razy życzyłam sobie być w wielu miejscach w Iranie nocą...a duchy mnie nie straszą - mnie przecież nie! My się lubimy...

mamaMa
Anna M