Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2011    Kontrasty
Zwiń mapę
2011
02
lip

Kontrasty

 
Niemcy
Niemcy, Garding
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 9953 km
 
Peter-Jürgen Boock zamordował dwoje ludzi jako terrorysta RAF, wyszedł na wolność po 17 latach więzienia, zarabia pisaniem książek i odczytami, urodził się w Garding.
Theodor Mommsen również się tutaj urodził - pierwszy niemiecki laureat literackiej nagrody Nobla (za "Historię Rzymu"), autor 1500 książek i pism, ojciec 16 dzieciom, nielubiany przez swoich studentów.
Kontrasty ludzkie w czwartym najmniejszym mieście Szlezwiku - Holsztynie. Miasteczko położone na jednym ze wzniesień byłej wyspy Everschop, z gotyckim kościołem pod wezwaniem św. Krystiana z XII wieku, którego wieża jest najwyższym punktem regionu Eiderstadt.
Żyło się tu z morskiego handlu, który docierał nawet do Anglii, co oczywiście oznacza, że i port tu kiedyś był (zasypany w 1910 roku na rzecz nowoczesnej linii kolejowej). Był sąd i więzienie z siedmioma celami.
Dziś jest jakby w półśnie. W jakimś sklepiku sprzedawca po prostu nie obsługuje czekających klientów zaaferowany piciem obowiązkowej herbaty, a towar zdaje się nosić kurz przynajmniej 30-letni. Reszta jest milczeniem. Kocie łby i duchy zamierzchłych na pewno bardziej życiowych czasów. Spokój dostatniej, zamożnej egzystencji dotarł i tutaj - zastygłe, wychuchane remontem za państwowe pieniądze, kolejne niemieckie miasteczko.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2011-08-29 21:21
Zło z dobrem i mądrością się miesza - dwa światy ... Dobrze ,że mogę poznać historię Garding - ciekawe miasteczko .
 
czekajacy na sensacje
czekajacy na sensacje - 2011-10-02 15:37
Jezeli ten pan napisal 1500 ksiazek i otrzymal Literacka nagrode Nobla i byl nielubiany przez studentow to dlatego wiele niemieckich gimnazjow nosi jegi imie, jutro bedzie przyznana lieteracka nagroda nobla -z Polski kanyddyduje partia milosc co milosc ma "Gebie" a konkurentow gryzie i kopie po kostkach gdzie sie tylko da
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 17.5% świata (35 państw)
Zasoby: 1294 wpisy1294 5182 komentarze5182 19566 zdjęć19566 1 plik multimedialny1