Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2012    Tropiki
Zwiń mapę
2012
09
kwi

Tropiki

 
Niemcy
Niemcy, Krausnick
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 663 km
 
Tropiki na życzenie w wydaniu mini.
Sztuczny świat iluzji.
Na górze stal, folia i cała ta zindustrializowana konstrukcja, ale wcale przecież nie trzeba podnosić głowy, rozmarzać się niepotrzebnie...
Można z głową w dół widzieć betonowe ścieżki, które prowadzą do sztucznych plaż, do morza południowego, do laguny, do tropikalnego lasu, do saun, do scen na wieczorowe szoł i do restauracji przeróżnych dla opasłych z głodu brzuchów!
I promenada handlowa, i siłownia, i namioty dla zmęczonych, a nawet szykowne pokoje. Solarium, masaże, zjeżdżalnia, fotograf, ubikacja, przebieralnia i fryzjer. A może tatuaż? A może przejażdżka balonem pod dachem tego irracjonalnego świata? A może do baru na drinka? A może do kasy? Z chipem na ręce, ha! Za wstęp, za picie, za obiad, za zjeżdżalnię, za przejście do saun, za jazdę gokardami, za, za, za...
W prawdziwych tropikach słońce, plaża, woda - za darmo i w porażająco prawdziwym, przenikającym każdy zmysł, wydaniu. W tutejszych tropikach - tłum, szum, umowność stalowej, nagrzanej pracującymi maszynami do utrzymywania temperatury i wilgotności, konstrukcji. Przepychanka, parada, zgrzyt normalności.
A wokół stalowego potwora ogromna płaszczyzna parkingów i rachityczny lasek, skrywający ruiny przeróżne. Rozrzucone to tu, to tam kawałki betonów, rur, drutów, budynki niektóre całe, jak tunel wyglądające, inne do połowy rozebrane. Co tutaj było? Poligon DDR-u? Czy fabryka amunicji?
Nie, w latach 1938-1945 znajdowało się tu lotnisko wojskowe niemieckich sił powietrznych dla szkoły lotniczej Brand-Guben. Szykowano się stąd w czasie wojny do operacji powietrzno-lądowych, dla samolotów myśliwskich lotnisko zapasowe.
Po wojnie pierwsze i największe lotnisko wojskowe NRD, lądowały tu też oficjalne delegacje z ZSRR, m.in. Walentina Tiereszkowa i Jurij Gagarin.
Plany dotyczące tego terenu zawsze były związane z lotnictwem, marzono o budowaniu sterowców. W 2003 roku malezyjskie konsorcjum zdecydowało się na przyziemne tropiki. I już po roku je miało.
14 000 ton stali, 360 m długości, 210 m szerokości, 107 m wysokości, najwyższa hala na świecie zbudowana bez filarów podtrzymujących, największy kompleks saun na terenie Niemiec, najwyższa wieżowa zjeżdżalnia wodna.
Dumne 78 mln euro.
No, czujmy się zobowiązani i wdzięczni - trzeba im za to zwrócić.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (6)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2012-04-16 18:24
...poczytać - tak ! ,
zobaczyć - oczywiście ,że tak ! ,
wypoczywać leżąc na piasku - nie...chyba ,że pod palmą i w ciszy?
 
BPE
BPE - 2012-05-08 12:44
Każdy odbiera to miejsce inaczej........w zeszłym tygodniu była tam moja siostra i wróciła rozczarowana....inni znajomi zachwyceni.......ja nie ocenie dopóki sama nie zobaczę i nie poczuje tego klimatu.......
 
mamaMa
mamaMa - 2012-05-09 11:48
Ciekawi mnie, czego sie można spodziewać po hali ze sztuczną zawartością?
Takie miejsca to kwestia nastawienia i na pewno towarzystwa, choć od dnia i nastroju też wiele zależy.
Ciekawa jestem Twojej opinii...
 
elmo
elmo - 2012-05-18 18:43
atrakcja owszem, ale chyba dla dzieciakow bardziej :)
 
maciek
maciek - 2012-06-14 14:24
Po pierwsze, należy zaplanowac wyjazd (nie w weekend, bo jest "ciasno"), najlepiej w środku tygodnia. Po drugie, nie nalezy oczekiwać cudów, pamietajmy, że jest to pod kopułą.
Co nie zmienia faktu że dodatkowe atrakcje (dwa balony, jungle lift, itp to rewelacja. Naprawdę warto jechać
 
mirka66
mirka66 - 2012-08-01 20:59
Nie przepadam za czyms sztucznym.Wole nature tak jak "zula".
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 13% świata (26 państw)
Zasoby: 985 wpisów985 4143 komentarze4143 12142 zdjęcia12142 1 plik multimedialny1