Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2013    Hrádek u Nechanic i Karlova Koruna

Hrádek u Nechanic i Karlova Koruna

Czechy
Czechy, Chlumec nad Cidlinou

Z minioną świetnością podobnie się ma Hrádek u Nechanic. Pałac w stylu turdorów (schyłkowa faza gotyku angielskiego z elementami wczesnorenesansowymi) wybudowany w latach 1839-1857 na zlecenie hrabiego Franciszka Ernesta Harracha. Schowany w lesie z zarośniętym dziś zapewne widokiem tarasowym, wygląda jak domek z klocków lego, jak zgrabnie poukładana zabawka. Zwiedzanie wnętrz o tej porze roku nie wchodzi w grę, a spacer po zadumanym zimowo parku pobudza wyobraźnię. Jeśli po śmierci dusza nie zna czasoprzestrzennych granic to moja uda się do wszystkich takich jak to miejsc i poobserwuje rozgrywające się swego czasu dzieje...

25 km na południowy zachód od Hradec Králové leży Chlumec nad Cidlinou, miasteczko z tzw. "perłą czeskiego baroku" czyli pałacem Kalova Koruna. Posiadłość rodziny Kinsky (do dziś!) wybudowana na zlecenie Franciszka Ferdynanda Kinsky w latach 1721-1723. Trzy kwadratowe dwupiętrowe skrzydła połączone każde jednym bokiem z okrągłym budynkiem w środku, który sprawia w ich otoczeniu wrażenie wieży. Pałac otrzymał swoją nazwę po odwiedzinach w 1723 roku cesarza Karola VI Habsburga.
Ze wszystkich przez nas zwiedzonych pałaców ten sprawił najmniejsze wrażenie. Być może niesłusznie, być może przyczynił się do tego schyłek dnia i przejmujące z tego względu zimno.

zula - 2013-05-01 10:15
Piękne pałace a jak czytam ,że Kalova Koruna jest do dzisiaj posiadłościa rodziny to się cieszę...,że są ...nie wyjechali , nie sprzedali ,że remontują ...że...to perła !!

mirka66 - 2013-05-01 11:09
Cudne miejsce.Fajnie,ze jeszcze takie sa.:)

ciesielka
ciesielka - 2013-05-01 17:45
Fajne miejsce. Też lubimy takie klimaty. A pałac wygląda faktycznie jak pierwszy zestaw Lego z serii Castle. Tylko tamten był żółty :)

marianka - 2013-05-07 13:21
Tak jak Zuli, zawsze rośnie mi serce ilekroć czytam o rodzinach, które zostały, odzyskały, odremontowały. A zamek ze zdjęć robi wspaniałe wrażenie!

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1403 wpisy1403 5501 komentarzy5501 22018 zdjęć22018 1 plik multimedialny1