Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2013    Wizjoner
Zwiń mapę
2013
04
kwi

Wizjoner

 
Czechy
Czechy, Jičín
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 667 km
 
Jičín powstał około XII wieku, sprzedawany w późniejszych stuleciach z rąk do rąk tym, którzy więcej mieli, doczekał się rządów psychicznie chorego Wallensteina, który wielkie i dostojne plany z miasteczkiem wiązał. Miało być wczesnobarokowo, miała być rezydencja jego, że ho-ho, miał być pałac, kościół jak katedra w Santiago de Compostela i willa z parkiem ogromnym. Miała powstać dzielnica rzemieślników, jak i uniwersytet. Jičín otrzymał własną monetę, sprowadzono jezuitów i kartuzów i marzono o nim jako o siedzibie biskupów.
Szumnie realizowane plany przerwało morderstwo na Wallensteinie w 1634 roku. Jičín stracił wizjonera i spadł do poziomu prowincjonalnego miasteczka z bajkowym tłem, którego być może nie było by bez dotkniętego szaleństwem Wallensteina. Być może jego duch rozpalony szaleńczymi emocjami wciąż tu krąży i snuje misterne przędza bajek i legend? Być może to on kryje się za Rumcajsem, szewcem z Jičína, którego burmistrz wygnał z powodu sporu powstałego przy sporządzaniu dla niego pary butów? Rumcajs żyje w okolicy, w pobliskich lasach, pomiedzy skałami, ale wraca wciąż do swojego grodu i naraża na problemy z Jaśnie Panem Hrabią.
I kto, kto z dzieciństwa zna tę bajkę, nie chciałby pojechać do Jičína? Do Rumcajsa, Hanki i Cypiska? Do żacholeckich lasów, do dróg i dróżek, którymi ten miły rozbójnik chadzał? Kto nie ma w sobie dziecka, które by w ten czerwono-zielony świat nie wierzyło? Za nim nie tęskniło? Jego niewinnych śladów nie chciał szukać i odnajdywać? Kto by nie puszczał wodze wyobraźni i uczuć, roztkliwień dziecięcych, naiwnych obrazów, w których nie ma żadnej dwuznaczności czy drugiego dna? Kto by nie chciał powrócić do czasów słodkiej bezmyślności połączonej z niesamowitą grą odkrywania po raz pierwszy i zupełnie na nowo całego świata?
Na pewno wielu jest takich, a my z pewnością się do nich zaliczamy i chłoniemy z wypiekami na twarzy i Jičín, i Prachowskie Skały, i okolic zakamarki wciąż mając wrażenie, że albo niewidoczny duch płata nam figle i mami nieistniejącymi ścieżkami, albo Rumcajs bawi się z Cypiskiem w teatrzyk olbrzymów. 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (10)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (3)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2013-05-07 13:23
Rumcajs, szalone wizje, budowniczy obłęd... nawet zdjęcia takie trochę bajkowe!;)
 
mirka66
mirka66 - 2013-05-26 20:23
Moj ukochany Rumcajs.
 
BPE
BPE - 2013-05-27 10:13
bajkowo....magicznie......trzeba zaplanować tam wyjazd :-))
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 17% świata (34 państwa)
Zasoby: 1277 wpisów1277 5141 komentarzy5141 19179 zdjęć19179 1 plik multimedialny1