Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2013    Wynalazca fotografii
Zwiń mapę
2013
25
cze

Wynalazca fotografii

 
Francja
Francja, Chalon-sur-Saône
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 3252 km
 
Urbanizacja nam nie straszna, tym bardziej, że miasteczko przyciąga dwiema dostojnymi wieżami byłej katedry St-Vincent (Chalon było siedzibą biskupów do 1790 roku) i zachęcającym placem nad rzeką z zamaszystymi schodami i czarnym pomnikiem. Nie zawodzimy się - urokliwe uliczki, którym charakteru nadają przeróżne w formie, starości i kolorze kamienice, fikuśne zdobienia, sklepiki - butiki aż słodkie od precyzyjnie poukładanych wystaw (ceny są skrzętnie ukryte i dobrze, gdyż nie sprawiają wrażenia przyjaznych dla turystów), a od czasu do czasu można zobaczyć taką scenę: sympatycznie wyglądający starszy pan stoi w sklepie obuwniczym, a przed nim na jednym kolanku klęczący sprzedawca zawiązujący sznurówkę w lewym bucie (para od 400 €).
Tymi urokliwymi uliczkami dochodzimy do byłej katedry, która szeroko otwartymi ogromnymi drzwiami wita odwiedzających swoim romańskim i gotyckim charakterem. Budowana przez cztery stulecia (od XIII do XVI wieku) fasadę ma z wieku XIX. Niejako po drugiej stronie starego miasta rzadki przykład przez włoski barok inspirowanej budowli sakralnej we Francji (!) kościół St-Pierre. Obok ratusz w byłym klasztorze karmelitańskim, a naprzeciwko w byłym konwencie urszulanek muzeum Denon, twórcy egiptologii. Dominique - Vivant Denon (żyjący w latach 1747 - 1825) był pionierem muzealnictwa i na życzenie Napoleona zajął się organizacją zbiorów w Louvre.
A jednak nie on, ale inny był, jest i będzie najważniejszym dzieckiem Chalon - Nicéphore Niépce. Syn królewskiego doradzcy, od dziecka zainteresowany techniką i wynalazkami, posiadał wystarczająco wiele środków finansowych, szczególnie po śmierci bliskich członków rodziny, do realizowania swoich pomysłów. Do czasu.
Najpierw wymyślił z bratem silnik o spalaniu wewnętrznym, później zajął się heliografią czyli, jak mawiał "rysowaniem słońca". Tą metodą powstała w 1822 roku przy użyciu aparatu Obscura pierwsza fotografia na świecie: "Widok z okna w Le Gras". Gdy rodzinne środki finansowe były na wykończeniu zawarł w 1829 roku układ z Louisem Daguerrem w celu dalszego rozwoju i propagowania swojej metody fotograficznej. Niestety, partner okazał się sprytniejszy i z żyłką do oszustwa i tuż po śmierci Niépce ogłosił światu dagerotypię, którą w całości i zupełności stworzył jego zmarły wspólnik.
Niépce tak naprawdę miał na imię Józef. Jako uczestnik napoleońskiej bitwy włoskiej, za udział w której otrzymał wojskowe odznaczenie, nadał sobie samemu imię greckiego Nicéphore - zwycięzca.
Chalon-sur-Saône to siedziby chemicznych fabryk, zakładu nuklearnego, elektrotechniki, meblarstwa i producentów żywności, a do niedawna i Kodaka - dla tradycji i na chwałę oszukanego przez los wynalazcy fotografii. Choć i tutaj historia jakby nie znała litości - zakłady ze względów ekonomicznych zamknięto.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (9)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
marianka
marianka - 2013-09-15 10:53
Dziękuję. Bardzo! Takie słowa z Twoich ust dużo dla mnie znaczą!

A co do pierwszej fotografii - natknęliście się gdzieś na jej reprodukcję?
 
mamaMa
mamaMa - 2013-09-15 11:12
Z ogromna przyjemnoscia - prosze bardzo!
Co do reprodukcji - oczywiscie, postaram sie zamiescic link, wkrotce:-)
 
danach
danach - 2013-09-15 17:20
Po Kodaku już tylko wspomnienia zostały i moja emerytura, chociaż słyszę ,że ma się odrodzić na nowo...
 
BPE
BPE - 2013-09-16 08:14
ciekawa historia.......miałam kodaka - dobrze się sprawował......
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 17% świata (34 państwa)
Zasoby: 1277 wpisów1277 5141 komentarzy5141 19179 zdjęć19179 1 plik multimedialny1