Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2015    Na bal, na bal, na bal!!! (Miejsca opuszczone)

Na bal, na bal, na bal!!! (Miejsca opuszczone)

Niemcy
Niemcy, Grünau

Tańcowali i się śmiali, jedli, pili, swawolili. W Berlinie, nad Dahmą, rzeką, którą przypływali i goście i gwiazdy – artyści do występów. 1898 roku zaczął się czas i tego domu balów, i tych ludzi, którzy tej okolicy zawierzyli swoje życie. Zamaszycie, z polotem i fantazyją, z rozmachem i przepychem schyłku XIX wieku. Mieściło się tutaj około 500-set osób, na zewnątrz ogród i własna przystań, łabędzie, kaczki, szum drzew. Przetrwał i pierwszą i drugą wojnę, przetrwał socjalizm, ale dumnego wkroczenia w demokrację już nie. Otoczony wzorową opieką jako zabytek, zakupiony przez spółkę zagraniczną, czeka w zmęczeniu na zawalenie. Wtedy spadnie z niego klątwa narodowego dobra, klątwa braku funduszy na jego renowację zgodnie z zabytkowymi przepisami. Po latach dogadali się właściciele z dozorem architektonicznym miasta w sprawie zabezpieczenia przed znieszczeniem i wandalizmem. Zabito dechami z dziurami, żeby ułatwić cyrkulację powietrza i opuszczono, jakby rządziły tutaj duchy. Może i rządzą, może kręcą niekończące się piruety, odbijają od ścian i przyczyniają do odprysków i dewastacji?

Jeśli, czytelniku, masz zdrowe nerwy i żyłkę odkrywcy, jeśli nie boisz się czarnych piwnic i dźwięku jęku zewsząd się wydobywającego, jeśli nie robi na Tobie wrażenia tabliczka, że nie wolno wchodzić, gdyż grozi zawaleniem, jeśli umiesz skakać przez płot i szybko biegać w razie potrzeby – to koniecznie przybądź tutaj i poczuj zew przygody i zapach przeszłości. Odurzy cię na zawsze, zainfekuje zarazą odkurzania starych kątów i odkrywania piękna w odrapanym detalu, upoi nektarem gorzkiej ironi losu i ambrozją szczęścia, które jeszcze zdążyło się złapać za nogi.

„Za rok, za dzień, za chwilę razem nie będzie nas...”

Ballhaus Grünau

BoRa - 2015-02-22 20:27
Nie, ja dzięuję :-)

danach
danach - 2015-02-22 21:01
Zdjęcia fantastyczne, ale smutkiem ogarniające, jak Ty tam się dostałaś ?

mamaMa - 2015-02-22 21:38
danach, widac na filmiku:-)
A zeby dojsc do tej dziury w drzwiach trzeba skakac przez plot;-)

zula - 2015-02-22 23:09
ani z ciekawości ...nawet gdyby dopłacili ...o nie !
Strach by mnie zniszczył.

vlak
vlak - 2015-02-22 23:59
Świetne, uwielbiam takie miejsca! Z bieganiem i skakaniem przez płot u mnie marnie, ale chyba i tak wiem, gdzie zajrzę będąc w tym tygodniu w Berlinie :)

mamaMa - 2015-02-23 08:55
Nie wiedzialam, ze takie plochliwe podrozniczki tutaj mamy;-)
vlak, super, jestem ciekawa Twojej relacji i nie zapomnij zabrac ze soba dobrej latarki.
A skakanie przez plot w tym wypadku jest nieco ulatwione:-)

Eugene
Eugene - 2015-02-23 11:09
No proszę to za naszą zachodnią granicą takie rzeczy też się dzieją, a już myślałem że tylko na naszych ziemiach odzyskanych.

pamar
pamar - 2015-02-23 15:31
To ja poczekam na zewnątrz...
Ale zazdroszczę odwagi :)

marianka - 2015-02-25 04:39
Wow, niesamowite! Ten wpis zrobił na mnie bardzo duże wrażenie! Chociaż smutno się patrzy na miejsca w takim stanie.
Za to Ty na filmiku wyglądasz jakbyś doskonale znała każdy kąt i wiedziała dokąd idziesz;)

mucha
mucha - 2015-02-28 14:42
Uwielbiam takie miejsca! :)

zuzkakom
zuzkakom - 2015-03-08 13:02
Takie cudo niszczeje! :/

mamaMa - 2015-03-18 22:31
Nie wiedzialam dokad ide, sama jestem lekko przestraszona, jak patrze na te ciemnosci na filmie...

Anna M