Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    JEJ brzydsza siostra

JEJ brzydsza siostra

Włochy
Włochy, Mestre

Wypluwa codziennie z siebie setki robotników do okolicznych fabryk, dziesiątki pracowników branży hotelarsko-gastronomicznej i tysiące przybyszów, którzy mają tylko jeden cel – jej piękną siostrę Wenecję. Tańsza niż ona, brzydsza, bez spektakularnych sukcesów czy obiektów godnych światowego podziwu, korzysta w milczeniu z bliskości tego przynoszącego bytowe błogosławieństwo słońca. Nie wiem czy się skarży, nie wiem, czy fakt tej przynależności napawa ją dumą czy zniecierpliwieniem, na pierwszy rzut oka zdaje się w ogóle siostrzanej obecności nie dostrzegać. Na drugi już tak i to bardzo, gdyż wszystko, zdecydowanie wszystko nosi Wenecji ślad – turystyczne oferty, miejska komunikacja, reklama i kulinaria to jedno wielkie tchnienie tego daru sąsiedztwa. A Mestre uchodzi za stare – według legendy założone przez Mesthle, króla Paflagoni, wojownika Antenora, od którego uciekł i osiadł właśnie tutaj w pobliżu pięknej laguny. Według innej wersji miasto założyła rodzina wyzwolonych niewolników Tito Mestrio, której grobowiec, acz wyblakły i zniszczony, zachował się w centrum Wenecji. Czy to jednak ważne? Nikt nie pyta o historię, o przeszłość, o ważność miejsc, kościołów czy budynków. Wszyscy pobieżnie omiatają wzrokiem Mestre, szukają swojego hotelu, a mieszkańcy odpoczynku po żmudnych godzinach pracy. Niedzielny poranek jest cichy i spokojny, mewy tkwią na swoich od lat zarezerwowanych miejscach, staruszkowie opierając się o laski piją smoliste espresso, a włoskie babcie przyklękają w kościele na mszy. Od czasu do czasu turystyczne grupki zdążają ku przystankom jakiejkolwiek możliwości przedostania się do Wenecji, gdyż tutaj zdaje się być tylko cień jej wspaniałości. Jak druga, ciemna strona księżyca, synonim szczęścia w nieszczęściu.

Eugene
Eugene - 2015-05-01 20:56
Pamiętam noc na stacji Wenecja Mestre, w oczekiwaniu na pociąg do Wenecji.
Dzięki za przybliżenie Mestre.

zula - 2015-05-02 07:25
...ale piękne porównania!
Cieszę się ,że za chwilę zobaczę Twoją Wenecję :)

mamaMa
mamaMa - 2015-05-02 10:32
Zula, Wenecja naprawde za chwile....ale najpierw jesien w Europie:-)

marianka - 2015-05-03 14:16
Ooo, skok do Włoch! Początek obiecujący, jak zwykle wynajdujesz dla nas mało znane miejsca i udowadniasz, że to prawdziwe perełki! Czekam bardzo na więcej!

pamar
pamar - 2015-05-03 21:59
Na zdjęciach wcale nie jest brzydszą siostrą, jest bardzo ładna :) Wenecja to magia, ale tutaj też jest tak włosko miło, ale rzeczywiście nie słyszałam nawet o tym miejscu, ale mi przemknęło niezauważone.

BPE
BPE - 2015-05-04 10:37
ale zieleń wylewająca się z okien - fantastyczna !

vlak
vlak - 2015-05-06 09:02
Zdjęcie z gołębiem świetne. Ciekaw też jestem Twojego spojrzenia na samą Wenecję.

danach
danach - 2015-05-08 14:53
Ale jest cisza i spokój i można podziwiać włoskie życie :)

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1424 wpisy1424 5546 komentarzy5546 22572 zdjęcia22572 1 plik multimedialny1