Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2014    Partenon
Zwiń mapę
2014
22
paź

Partenon

 
Grecja
Grecja, Ateny
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 5649 km
 
Krajobraz fantastyczny i porywający. Wzgórza niewysokie pokryte bielą, falujące i owym kolorem się pieniące, zachęcają do natychmiastowego zagłębienia się w tym wiele obiecującym skrawku państwa Grecji: Ateny brzmią godnie i dumnie. Aby dostać się do ich centrum wystarczy wsiąść w tani miejski autobus i przedzierając się w jego głąb tłumić coraz większe rozczarowanie. Ta na horyzoncie ślicznie wyglądająca jasność to morze betonowych budynków, które straszą swoją brzydotą i topornością, a cała stolica jest nimi zwyczajnie zalana. Hałaśliwa ulica, nieprzebrane ilości ludzi, plątaniny kabli i wysypujące się śmieci. Pierwsze, zapewne złudnie złe, wrażenie pozostanie, niestety, naszym ostatnim.
Mamy grzesznie mało czasu, który wykorzystujemy na zrealizowanie dziecięcych marzeń. Tyle opowieści, legend, mitologia i wiedza ogólna, filozofia, matematyka i polityka, co tylko może się kojarzyć z Akropolem, który niecierpliwie wypatrywany, jest jak filmowa inscenizacja odrywająca się swoją boskością i nieba sięgającą wysokością od u jego stóp położonego miasta.

Nietrudno do niego trafić, dużo trudniej stłumić wprost infantylne wzruszenie tamtych marzeń dziejącego się spełnienia.

Na Akropolu znajduje się Partenon, świątynia, który przyprawia o gorączkę dowiadywania i kształcenia się podniecenia. Ta doskonałość proporcji, harmonii i subtelności oszałamia i wzbudza potrzebę dociekania, jak to wtedy było, wtedy, w latach 447 - 432 p.n.e., gdy budowano ten schematyczny cud. Tutaj głosił swoje filozofie Sokrates, Herodot i Tukides to również jego goście, którzy nie byli wyjątkami w mieście, które przyjmowało wszystkich. Demokracja, czyli władza ludu, przyczyniły się do Partenonu powstania. Na kamiennych tablicach rządzący wypisywali wszystkie wydatki miasta i wystawiali na widok publiczny, by reszta mogła zaprotestować, albo zaaprobować. Partenon należał do drugiej kategorii. Na szczęście.

Ten idealny prostokąt zdaje się być doskonały w swojej geometrycznej formie, a jednak to optyczna złuda. Była świątynia składa się wyłącznie z krzywizn, nie ma ani jednego kąta prostego i ani jednej linii prostej! Ten niewiarygodny fakt jest jeszcze bardziej fascynujący, gdy stoi się z nim twarzą w twarz. Do tego żaden z elementów, żadna kolumna, żadem marmurowy blok nie można przestawić gdzie indziej, każde budowlane ogniwo pasuje dokładnie i wyłącznie w tym miejscu, w którym zostało użyte! Różnice w obróbkach liczą się w milimetrach, często niewidoczne gołym okiem, jednak są. Podobno restauratorzy natknęli się na spojenia, zawierające w sobie części drewniane, zapach użytego drzewa po otwarciu był wyraźnie odczuwalny! Zapach zaklęty na 2000 lat! Stosowano przynajmniej 52 kryteriów w budowie, odnaleziono 200 różnych śladów używanych przez rzemieślników narzędzi, pracowano z precyzją i w wyjątkowo szybkim tempie, płacono godnie, nawet niewolnikom. Długo nie wiedziano, jakie stosowano matematyczne formuły, aż do momentu odnalezienia na wyspie Salames tablicy z odbiciami stóp i rąk. Okazało się, że kolumny Partenonu odpowiadają temu wzorowi: 45 doryckich stóp, 50 jońskich stóp i 48 stóp. Do tego zastosowano system liczb: szerokość 30,08 m i długość 69,59 m, co daje stosunek 4:9, który zachowany jest w szerokościach partenowskich kolumn, w odstępach między nimi i pomiędzy wysokością i szerokością ściany frontowej. A wszystko to wypływa najprawdopodobniej z fascynacji doskonałością ludzkiego ciała, z jego idealnych proporcji, znanych nam ze szkicu Leonarda da Vinci - człowieka w kręgu i kwadracie, który on sam nazywał człowiekiem witruwiańskim, na cześć rzymskiego architekta, na którym opierali się i Grecy, budujący świątynię.

Być może Partenon należy rozumieć jako pomnik temu ideałowi? Ideałowi, czyli człowiekowi?

Być może, ale Partenon dziś to cień samego siebie, ruina otulona rusztowaniami, zabezpieczona dźwigami, próbuje oddawać się sprawnym, lecz jednak nie wszystko wiedzącym, rękom restauratorów, którzy wciąż zastanawiają się, jaki budynek zrekonstruować: ten pierwszy, czy może kościół chrześcijański, który barbarzyńsko sobie tutaj w średniowieczu urządzono, a może meczet osmański, który zniszczyła w roku 1687 potężna eksplozja? Oby pierwotność i źródło miłości do człowieka zwyciężyło w nam współczesnych planach. 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (15)
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
 • zdjęcie
Komentarze (10)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2015-06-15 06:36
Ile wiadomości i moje myśli ...jak ja mało wiem!
Zdjęcia rewelacyjne w swoich kolorach i ujęciach - gratuluję :)
 
BPE
BPE - 2015-06-15 08:26
ujęcia faktycznie niesamowite .......oddałaś w nich tą treść............
 
vlak
vlak - 2015-06-15 09:39
W podstawówce uwielbiałem mitologię grecką, bardziej niż baśni z dzieciństwa wprowadzała w świat wyobraźni. A tu zestawiona z polityką, filozofią i do tego przemijaniem. I mnogością bardzo ciekawych szczegółów.
 
Eugene
Eugene - 2015-06-15 18:11
Może dziś władze Grecji powinny pisać wydatki swojego kraju na kamiennych tablicach, ciekawe czy lud by je zaakceptował.
 
danach
danach - 2015-06-16 21:27
zdjęcie przedostatnie cudne a jak piszę komentarz to właśnie jest mecz Polska -Grecja :) na razie 0:0
 
Marianka
Marianka - 2015-06-17 21:26
Bosko! Dosłownie!
A Eugene bardzo celnie;)
 
pamar
pamar - 2015-06-22 22:22
Rzeczywiście, przedostatnie zdjęcie jest niesamowite. Niesamowity dar do kadrów
 
BoRa
BoRa - 2015-06-23 20:52
Minimum słów maksimum wiadomości, fantastyczny opis.
Zdjęcie przedostatnie GENIALNE, nadaje się do folderu reklamującego ten region. GRATULUJĘ!
 
mamaMa
mamaMa - 2015-06-25 10:01
Bardzo dziekuje za mile slowa, a przedostatnie zdjecie zglosze do greckiego konkursu (jesli taki sie odbedzie);-)
 
mirka66
mirka66 - 2015-07-05 09:54
Genialne zdjecia,a przedostatnie to rewelacja.
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1411 wpisów1411 5525 komentarzy5525 22225 zdjęć22225 1 plik multimedialny1