Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2015    Najwęższe i największe

Najwęższe i największe

Austria
Austria, Bregenz

Brigantium założyli Rzymianie, miasto dla cywilów z forum, świątyniami, halami targowymi, bazyliką. Cesarz Gracjan przechadzał się po jego ulicach w roku 377, ale Bregenz nie z tego dziś słynie. Najwęższa i największa część miasta, wrośnięta murem w jego ciało i wpleciona w muliste dno jego brzegu, przyczyniają się do sławy daleko w świecie.

Pierwsza atrakcja tkwi przy Kirchstraße ukołysana wiecznym letargiem istnienia i zakurzona niemalże dawno nieotwieranymi drzwiami oblepionymi już pajęczyną. Najwęższy dom (bądź ściana frontowa domu) w Europie znajduje się właśnie tutaj pod numerem 29. Za nią rozpościera się spora część mieszkalna, do której wchodzi się jednak z innej strony. Właściciel musiał się pożegnać z wejściem od ulicy z powodu ciekawskich turystów wciskających zachęcająco wyglądający dzwonek. A dom ma szerokość 57 cm. Akurat pasują drzwi.

Druga atrakcja położona jest u samych stóp miasta, opleciona wodą magicznego Jeziora Bodeńskiego, dziś późnym popołudniem prezentującego się w ciepłych barwach na różowo z tutejszym światem żegnającego się słońca. Największa wodna scena świata, ożywająca szczególnie latem, gdy odbywają się Bregenzer Festspiele i eksploatacja tej wyjątkowej estrady sięga twórczego zenitu. Cisza, wymowna szczególnie w zderzeniu z figurami terakotowej armii czekającej na soprany, tenory i basy opery „Turandot” jest myląca i niesie w sobie echo wszystkich do tej pory wyśpiewywanych arii.

Te dwie szczególności austriackiego miasteczka Bregenz są niezmiernie obiecujące. Dzień przed wigilią jest niesłychanie uroczo i nastrojowo, choinki przeróżne, stroiki, grzańce, nawet żywa szopka, a z tym wszystkim piękne kulisy na horyzontach – z jednej stron majestatyczne góry, z drugiej takie same Jezioro Bodeńskie. Krótka popołudniowa wycieczka z czystej ciekawości pociągnie za sobą w logicznej konsekwencji jeszcze jedną wizytację i kontemplację tego miejsca, co oznacza, że ciąg dalszy nastąpi:-)

Eugene
Eugene - 2016-01-24 11:58
Ale nastrojowo, a terakotowa armia czeka żeby zaśpiewać kolędy w noc wigilijną.

zula - 2016-01-24 13:31
Najwęższy dom wyjątkowo przykuł moja uwagę... zastanawiam się jak bym się poruszała przy swoich "gabarytach" :-)
Oj posłuchać wyśpiewanych arii to cenne doświadczenie lecz dodam ,że w Bydgoszczy na rzecze Brda są także organizowane koncerty i cieszą się wielkim powodzeniem.
ubrane w bombki uliczne drzewko - wspaniałe!

BPE
BPE - 2016-01-24 18:47
a ja myślałam, że to ten nasz jest najwęższy........chyba bym jednak takiego nie chciała (choć nie lubię metraży)
a zobaczyć jakiś spektakl na tej scenie to moje marzenie ......

Pamar
Pamar - 2016-01-25 13:56
Turyści potrafią dać w kość widać... Ściana rzeczywiście wygląda zachęcająco :)

zula - 2016-01-25 17:40
BPE podobno marzenia należy spełniać...poczytaj i "zaklep termin".
Muzyczny miesiąc to austriacki rarytas :-)

marianka - 2016-01-27 21:15
To ja dodam, że obecny najwęższy dom świata mamy całkiem niedaleko, bo w Warszawie!

danach
danach - 2016-01-30 14:08
Ale rozpaliłyście moją wyobraźnię,że już prawie kupiłam bilet na Turandota :)

mamaMa
mamaMa - 2016-02-14 09:46
Tutaj chodzi zapewne o najwęższą fasadę Europy, samo mieszkanie rozszerza się do 60 m².

mamaMa
Anna M