Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2016    Muzyka w domu Schumannów
Zwiń mapę
2016
16
lip

Muzyka w domu Schumannów

 
Niemcy
Niemcy, Lipsk
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 4878 km
 
Lipsk to muzyka, a ta rodziła się w tym mieście zawsze z najpiękniejszym i najdoskonalszym brzmieniem.

Tutaj urodził się Ryszard Wagner, który po młodzieńczych turbulencjach dyrygował koncertowym wykonaniem swoich oper „Tannhäuser” i „Śpiewakom norymberskim” w prawie pustej lipskiej sali koncertowej.
Tutaj przez 27 lat jako kantor pracował Johann Sebastian Bach, codziennie pisząc jeden utwór na cześć i chwałę Boga. Tutaj zmarł i został na długie lata zapomniany i znów odkryty przez Felixa Mendelssohna Bartholdiego, który w Lipsku również pracował, tworzył i zmarł.
Tutaj zakochali w sobie Clara Wieck i Robert Schumann, którym przyszło walczyć o swoją miłość nawet przed sądem. Clara urodziła się w Lipsku w 1819 roku jako córka znanego nauczyciela muzyki Friedricha Wiecka, który rozpoczął kształcenie swojej latorośli w młodym wieku pięciu lat, by uczynić ją jedną z najlepszych pianistek ówczesnej Europy. Już jako 12-latka dawała koncerty wyjazdowe, jej słuchaczami byli Paganini i Goethe.
Robert przyjechał do Lipska w 1826 roku by studiować prawo z ogromną niechęcią. Jego wewnętrznym powołaniem była muzyka. Swoją pasję realizował z ogromną satysfakcją i zamiłowaniem u lipskiego nauczyciela Wiecka, u którego siłą rzeczy poznał słynną pianistkę, co zaowocowało wybuchem namiętnego i trwałego uczucia. Robert musiał pożegnać się z karierą pianisty ze względu na paraliż prawej ręki na skutek ciągłych ćwiczeń. Oddał się komponowaniu. W 1836 roku zaręczył się potajemnie z Clarą, a w dniu jej 18-tych urodzin, czyli rok później, poprosił o jej rękę, by spotkać się z odmową...ze strony ojca. Obydwoje złożyli sprawę do sądu, którą wygrali i małżeństwo zawarto w 1840 roku, a dzień później zamieszkali w istniejącym do dziś mieszkaniu przy Inselstraße. Clara dostała od męża w prezencie dziennik, który na zmianę prowadzili notując w nim nie tylko swoje małżeńskie życie, ale i marzenia, tęsknoty, życzenia i skargi, jeśli tylko takie się pojawiły. Szczególnie Clara musiała wiele zmienić w swoim życiu i ze słynnej pianistki zamienić w panią domu, a za chwilę matkę ośmiorga dzieci, z których dwoje urodziło się tym mieszkaniu.

Lekka dygresja na temat potomków muzycznej pary, które urodziły się w niebagatelnych warunkach - talentów obydwojga rodziców i walki o przetrwanie:

pierworodna córka Marie żyła do 1929 roku, była ulubienicą ojca, a po jego śmierci sekretarką, towarzyszką podróży i asystentką swojej matki.

druga córka Elise usamodzielniła się w wieku 20 lat jako nauczycielka, wyszła za mąż i spędziła parę lat w Ameryce. Miała czwórkę dzieci, których potomkowie żyją do dziś.

Julie była chorowita i wątła. Ze względu na chorobę płuc żyła u rodzin zastępczych w południowych krajach. Wyszła za mąż za włoskiego hrabiego i urodziła dwóch synów. W czasie trzeciej ciąży zmarła na gruźlicę.

Pierwszy syn Emil zmarł po 16 miesiącach życia.

Drugi syn Ludwig został w wieku 22 lat umieszczony w ośrodku dla psychicznie chorych w Colditz, czyli w roku 1870, sześć lat później matka ze względu na beznadziejny stan zaprzestała odwiedzać syna, co zbyt ją obarczało psychicznie.

Ferdinand był handlowcem i miał sześcioro dzieci. W czasie wojny niemiecko-francuskiej został ranny, co przyczyniło się do uzależnienia od morfiny, a tym samym niemożności pracy. Utrzymanie jego rodziny przejęła Clara.

Eugenie zmarła najpóźniej, gdyż w 1938 roku. Nie pamiętała swojego ojca , co przyczyniło się do pełnego zapału zbierania od członków rodziny wszelkich o nim informacji, które wydała w formie książki. Była pianistką oraz nauczycielką muzyki, jaki i lesbijką, swoje życie spędziła u boku partnerki w Anglii.

Ostatnie dziecko Felix urodziło się po oddaniu ojca do zakładu leczniczego. Wychowywała go służąca i rodzeństwo, a później dorastał w internacie dla chłopców. Odziedziczył muzykalno-literacki talent swojego ojca, do jego trzech wierszy Brahms skomponował muzykę. Zmarł w wieku 24 lat na gruźlicę.

Młoda para Schumannów prowadziła dom otwarty i tętniący życiem przede wszystkim muzycznym, ale i filozoficzno-literackim. Gościł tutaj Chopin, Liszt, Andersen oraz Mendelssohn Bartholdy, a Schumann oprócz komponowania pisał recenzje do istniejącego do dziś Nowego Czasopisma Muzycznego. Ich mieszkanie leżało w znanej lipskiej dzielnicy tzw. Grafisches Viertel, gdzie znajdowało się wiele znaczących wydawnictw muzycznych, m.in. najstarsze na świecie, w dodatku działające do dziś, wydawnictwo Welt, Breitkopf &Härtel założone w 1719 roku.

Obecnie znajduje się tutaj muzeum. Piękna klatka schodowa, a na pierwszym piętrze szeroko otwarte drzwi, za którymi przemiła pani w kasie zaprasza do środka. Muzyka wypełnia każdy kąt, przejmujące brzmienie fortepianu wylewa się zza lekko uchylonych drzwi salonu. Muzyczka chińskiego pochodzenia ćwiczy do koncertu, a samo muzeum jest jedynym jakie do tej pory spotkałam, które pozwala na zwiedzanie z psem. Z polotem, nowocześnie, bo interaktywnie, dla dużych i małych, a dla czworonogów z miseczką wody – ciekawe, czy z takiej aranżacji i wnętrz i otwarcia byliby zadowoleni państwo Schumannowie...
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
BoRa
BoRa - 2016-08-18 21:49
Ciekawy życiorys. Dzięki za taki szczegółowy opis.
 
marianka
marianka - 2016-08-18 23:42
Ależ twarda kobieta z tej Clary!
 
pamar
pamar - 2016-08-20 16:46
Jakie muzyczne miasto! Nawet nasz Chopin wpadał z wizytą
 
danach
danach - 2016-08-23 18:33
Ale świetne muzeum, może psy też słuchają muzyki :)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 13% świata (26 państw)
Zasoby: 1029 wpisów1029 4264 komentarze4264 12679 zdjęć12679 1 plik multimedialny1