Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2016    Getto europejskie
Zwiń mapę
2016
02
sie

Getto europejskie

 
Słowacja
Słowacja, Košice
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 5647 km
 
Widać ich stąd i oni widzą ten kościelno-polityczny dobrobyt od stuleci handlem i interesem toczący się prawie że u ich stóp. Nic dla wrażliwców i nic dla radykałów, o których w skomplikowanych czasach nietrudno.

Getta są daleko stąd? Nas nie dotyczą? Nie znamy? Nie bywamy, bo zbyt duża odległość, by konkretnie pomagać?

Wciąż się modlę za oczy tej małej dziewczynki, która zaskoczona spojrzała prosto w moje. Ciemna głębia nieakceptowanego dziś koloru. Bezprecedensowy i nieturystyczny, zupełnie do urlopu i słodkiej atmosfery centrum nie pasujący przykład gettyzacji, która jest częścią naszej wschodnioeuropejskiej rzeczywistości.

Lunik IX to cygański 100%-towe bezrobocie, to szkoła podstawowa, a potem żółtaczka, wszy, świerzb i kierowca autobusu, który za tę trasę dostaje specjalny dodatek za narażanie się na niebezpieczeństwo. To blok-ruina, gdzie bawią się te zaniedbane dzieci, które nie mają przyszłości w nie swoim kraju. Obraz nędzy i rozpaczy, krzyk ordynarności w geście fuck off wykonanym przez kilku nastolatków, jak i obojętności większości z nich, którzy zwyczajnie tylko są. Bez taboru, bez koni, bez złota i wiatru we włosach. Wyrzutki naszych ideałów i przekonań.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (3)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (16)
DODAJ KOMENTARZ
BPE
BPE - 2016-10-17 08:29
u nas też są takie getta w Sączu i okolicach ......... wiecznie odnawiane, za chwile wyglądają tak jakby 100 lat nikt tu nic nie zainwestował ........ pewnych ludzi zmienić się nie da ..... miliony poszły np. na aktywizacje zawodową - żadna kobieta nie poszła potem do pracy , wszyscy siedzą na zasiłkach, bo tak jest wygodniej, nie szanują niczego, nie chcą się zmienić - ich getta to ich wybór !
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-17 09:04
też są...
To jak człowiek z depresją - efekt często niezrozumiały, potępiany, ale źródło nikogo nieinteresujące, nieważne...

Historia Cyganów w Europie jest skomplikowana i trudna, szczególnie w naszej wschodniej części, do poczytania np. w Wikipedii...
 
BPE
BPE - 2016-10-17 12:12
No tak, ale masz jakiś pomysł , co z takim problemem zrobić, jak "przymusić " tych ludzi do integracji, zmiany zwyczajów, przystosowania się do normalnego życia, zachowania czystości i porządku wokół siebie, zrozumienia, ze pieniądze nie spadają z nieba, że na każdy grosz trzeba ciężko zapracować ........ile pokoleń mieszka już tutaj - i nic się nie zmieniło ........ mieszkałam prawie całe życie w sąsiedztwie Cyganów - i wiem, ze choćby nie wiem jakie pieniądze szły w ich asymilacje - 90% z nich będzie wyrzucone w błoto !
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-17 12:25
Nie nazywac "problemem", nie zmieniac zwyczajow, nie przymuszac do "normalnego" zycia - to metody zmian, ktore niszcza czlowieka, czego efekt na zalaczonym obrazku. Przeciez tak robili i nazisci i komunisci!

Jest wiele innych drog, ale zeby na nie wejsc trzeba zaczac od zmiany slownictwa i intencji:-)
 
BPE
BPE - 2016-10-17 12:37
Nie Kochana - to nie działa ....... to nie kwestia nazywania .....jeśli ktoś jest złodziejem - nazywasz go złodziejem, jeśli brudasem - po prostu brudasem .......... na prawdę nie wierzę, aby na kursach dla kobiet - ktoś źle się do nich zwracał .......one kursy pokończyły, ale żadna do pracy nie poszło, bo im na to ich zwyczaje nie pozwalają - kobiety po prostu mają nie pracować .......... problemem jest właśnie to, ze zawsze pieniądze dostawali i nie rozumieją, że na nie trzeba na nie zapracować .... - kto dostaje coś za darmo - nie szanuje tego.....

Dokładnie ten sam problem dotyczy przybyszów z Afryki, Bliskiego Wschodu ....... każda grupa etniczna będzie się nadal trzymała rękami , nogami swoich zwyczajów , a skoro są one tak różne od naszych - to konflikty będą tylko narastać .......
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-17 13:06
Blanko, ze swoimi pogladami sie nie kryjesz i wiemy tutaj, jakie masz zdanie na temat grup etnicznych. Jesli chcesz sie dowiedziec, jak mozna do kogos dotrzec to zapytaj moze w kosciele, ktory ma doswiadczenia z jawnogrzesznicami i Innymi wszelkiej masci.
Nie politykujmy tutaj, to blog podrozniczy, a ja swoim wpisem pokazalam, co widzialam i poczulam. Kazdy ma inne zdanie i uszanujmy to bez prowokacji i dyskusji, ktorej sie nie da w takim formacie przyzwoicie prowadzic.
 
BPE
BPE - 2016-10-17 13:14
oczywiście - masz racje ........ chciałam tylko skomentować to co widzę - bo znam ten problem od środka ........
jak chcesz - usuń moje komentarze :-)
 
zula
zula - 2016-10-18 12:50
Bardzo poruszający wpis...słowa ,, wciąż się modlę za oczy...,, ściskają serce ...
 
Marianka
Marianka - 2016-10-18 22:23
Koegzystencja rożnych grup etnicznych czy religijnych zawsze rodziła wielkie tarć, a i niestety różnice łatwo były wykorzystywane do podsycania strachu i płynącej z niego nienawisci. Widać to wszędzie: tutaj, w dyskusji o imigrantach, na Bałkanach, na Wołyniu. Smutne, ze współżycie nam nie idzie.
Ale jakoś tak mocno czuje, ze tylko podejście pełne miłości i akceptacji może cos pomoc. Chociaż, kim ja jestem, żeby to oceniać z perspektywy wygodnego życia, dobrej pracy i wspierających bliskich?
Moje serce tez ścisnęłas mamaMa.
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-18 22:37
Wiesz Marianko akurat wczoraj widzialam krotka relacje o projekcie pt. Kitchen on the Run (http://www.kitchenontherun.org). Pewnie znalezliby sie tacy, ktorzy oburzeni powiedzieliby, ze uchodzcy nie powinni narzekac, ze dostaja codziennie normalne i przygotowane jedzenie. A tutaj ktos wychodzi naprzeciw zwyklej ludzkiej potrzebie...smaku. To jest droga do integracji:-) Nie moje, ale i Twoje jest wazne. W Berlinie jest taka Polka (Rodzina bez granic), ktora przyjela pod swoj dach uciekinierow, a znalezli sie rodacy, ktorzy prorokowali (a moze nawet zyczyli), ze oni zgwalca jej dwie corki.
Nie zgwalcili i mozna do nich wybrac sie na kolacje przygotowywane przez uchodzce z Aleppo:-)
 
BPE
BPE - 2016-10-19 09:05
Mieli szczęście trafić na dobrych ludzi ....... wielu nie miało

Widzisz - mój stosunek np. do Cyganów jest tak negatywny, bo tak jak pisałam - prawie całe życie mieszkałam w ich sąsiedztwie ......... nie były to miłe doświadczenia .....
Kolejna trauma jaką przeżyłam to atak Cygana na mnie i tatę (jak byłam mała) ......nam się udało wyswobodzić, kolejny przechodzień nie miał już tyle szczęścia - został chwilę później zamordowany !
Dlatego nie ma w moim sercu współczucia dla tych ludzi ............ te getta to na prawdę ich wybór .......ich mentalność jest taka, ze nawet gdyby dać im piękne rezydencje - za chwile doprowadzą je dokładnie do takiego stanu jak te na zdjęciach ........ zajedź kiedyś do wsi Maszkowice - tam postawiono kilka lat temu dla nich osiedle domków - nie uwierzysz jak wygląda już teraz ........
 
danach
danach - 2016-10-19 10:07
Trzeba łamać schematy myślenia i działania, piękną postawą można zdziałać wiele.Dobrze,że są jeszcze tacy ludzie .
 
Pamar
Pamar - 2016-10-19 10:39
Temat nadal wzbudza wiele kontrowersji. Myślę sobie, ze jeśli postrzegamy dany aspekt z perspektywy własnych doświadczeń, tego co przeżyliśmy, wszystko jest ok. Dużo gorzej jest głosić poglądy nie znając tematu, bazując jedynie na stereotypach. Dlatego myślę, że obie macie racje, bo obie macie takie a nie inne doświadczenia. Z pewnością Blanka wie, że nie wszyscy są tacy sami, ale wcale nie dziwi mnie, że z perspektywy własnych doświadczeń odczuwa strach i niechęć. Ja jedynie kojarzę Cyganów z kolorowych taborów. Pewnie to moje błogosławieństwo, a może też źródło naiwności w postrzeganiu. Trudno orzec. Wpis poruszający
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-19 11:26
Czytelnicy wykazuja sie klasa i poziomem, dziekuje, ze nie krzyczycie:-)
Pamar, zlo, nawet, a moze szczegolnie, osobiscie przezyte, trzeba niszczyc i nie dac sie mu rozwijac. Nie uogolniac, nie karmic, nie pielegnowac. Kobiety, ktore przezyly np. gwalt, poddaja sie terapii, m.in. po to by moc kiedys zyc (nawet w rodzinie) z przedstawicielem plci meskiej, ktora ja przeciez skrzywdzila.
 
BPE
BPE - 2016-10-19 11:46
wcale się nie uprzedzam , nie hoduje złych doświadczeń ......... potem miałam inne doświadczenia - pozytywne : http://bpe.geoblog.pl/wpis/29410/poczatek-koszmaru
ale i o tym doświadczeniu mogłabym książkę napisać ......... poznałam tych ludzi od środka, zamieszkałam z nimi pod jednym dachem, pracowałam - ale zobaczyłam też czego wynika ich ubóstwo .........

napisałaś, że sa w obcym kraju - jest obcy, bo oni tak go traktują - Ty jesteś obca w Niemczech, ale przecież nie demonstrujesz tego na każdym kroku ?
 
mamaMa
mamaMa - 2016-10-19 12:31
Nie wiem, znalezliby sie tacy, ktorzy uzywanie jezyka ojczystego w miejscach publicznych, uczenie go dzieci i tez z nimi uzywania go wszedzie, gdzie razem jestesmy, nazwali demonstracyjne. Co sie zdarza, ale od takich uprzejmie uciekam, gdyz jest masa Niemcow, ktorym moja innosc nie przeszkadza. Zalezy od nastawienia:-)

Acha, no i wiesz - wszyscy Polacy to zlodzieje;-)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 13% świata (26 państw)
Zasoby: 1029 wpisów1029 4264 komentarze4264 12679 zdjęć12679 1 plik multimedialny1