Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2016    Barokowy spokój
2016

Barokowy spokój

Węgry
Węgry, Györ

Pan Jezus w byłym karmelickim klasztorze odwraca zadziornie głowę albo w bólu umierania, albo z żalu, że w celach nie przebywają już karmelici, ale obcy i niekoniecznie rozmodleni goście. Pokój nasz z antresolą być może należał do przeora, gdyż prezentuje się obszernie, ale też niezmiernie przytulnie.

A Györ? Cóż, po Budapeszcie zalane słońcem, barokowe miasto, po którego romantycznych uliczkach spacerują leniwie mieszkańcy, gdzie jedną noc spędził Napoleon i jeden koncert zagrał Liszt, gdzie umierał za innych przyszły święty, a ogromna synagoga służy jako centrum kulturalne, gdzie można napić się wyjątkowych w smaku belgijskich piw (kto zna smaczek Kwaka?) i gdzie zachodzące słońce igra sobie z barokowych kamienic ścianami i spacerowiczów cieniami, gdzie biała młoda para całuje się przeciągle zapominając o oku kamery, łagodzi pogniecione stolicą zmysły i ogrzewa zmarznięte chłodem ciała i dusze.

Wieczór rozsmakowany i przeciągnięty do przyjemnego zmęczenia samym tylko faktem, że ma się tę piękną starówkę wyłącznie dla siebie, jej wierne duchy starają się w tej kontemplacji nie przeszkadzać.

Zbieg okoliczności, albo kaprys losu, który daje się formować konstruktywnym biegiem myśli i pragnień. Ciche westchnienia zmęczenia w Budapeszcie tutaj są oddechem wdzięczności. Dobry czas, dobry wybór, dobry smak kolacji.

BPE
BPE - 2017-02-20 09:33
na tle takiego błękitu wszystko wygląda zachwycająco !

Pamar
Pamar - 2017-02-20 14:16
upragnione wytchnienie w promieniach słońca wreszcie nadeszło :)

marianka - 2017-02-24 21:45
O, jakoś też mam z Gyoru takie słoneczne i leniwe wspomnienia :)

danach
danach - 2017-03-11 17:15
Cudne są takie małe miasteczka a nastrój w jaki nas wprowadzasz dodaje jeszcze klimatu :)

Mirka66
Mirka66 - 2017-05-14 16:48
Najbardziej lubię takie małe miasta.

mamaMa
Anna M