Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Odlewnia sztuki
2017

Odlewnia sztuki

Niemcy
Niemcy, Charlottenburg

Kwadryga na Bramie Brandenburskiej, statuetka Złotego Niedźwiedzia, złota Wiktoria na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa czy dzieła Magdaleny Abakanowicz – te parę wymienionych rzeczy mają jeden wspólny mianownik – wszystkie powstały w odlewni Hermann Noack.

Nigdy nie zastanawiałam się, jak powstają pomniki. Wszechobecne, oczywiste, niektóre już na stałe wpisane w obrazy wielu miast i stolic. Gdy przekroczyłam progi odlewni Hermann Noack odkrył się przede mną nieznany, fascynujący, ale i prozaicznie żmudny świat powstawania artystycznych dzieł. Ta rodzinna firma założona w 1897 roku już od ponad stu lat realizuje pomysły artystów i spełnia ich marzenia, dostosowuje się do zaleceń i poprawia niedociągnięcia.

Po odlewni oprowadza nas jej dyrektor, który ostrzega przed żarem i brudem. Rzeczywiście, jest gorąco, gdy dwóch pracowników przelewa stop brązu i aluminium do form. Wokół haki, dźwigi, setki narzędzi i bardzo dużo piachu. W tej hali wolno robić jeszcze zdjęcia, w następnych, ze względu na prawa autorskie i rozpoznawalność obiektów już nie. Pracownicy skupieni przy blatach pochylają się z nożykami i formują, gładzą, zakrzywiają i otrzepują mąką znajdujące się przed nimi jeszcze bezkształtne masy. Spawacze, kowale, sztukatorzy. Hałdy czerwonego piasku, piece, pył i kurz, a w powietrzu jakaś magia przebijająca się przez ten prozaiczny proces tworzenia. Dopiero w ostatnich dwóch halach można zobaczyć półgotowe ogromne pomniki, dotknąć, doszukać się sygnatury i artysty i odlewni.

Firma prowadzona jest przez Hermanna IV, który wraz ze swoim 86-letnim ojcem, Hermannem III, przyjmuje zlecenia urzędów miast, organizatorów wystaw i samych artystów, którzy mają w pełni wolną rękę, jeśli chodzi o cały proces realizacji.

Zaskoczyła mnie ta wizyta. Nie tak wyobrażałam sobie kulisy produkcji sztuki. Za zwykłym pomnikiem w parku kryje się praca paru osób, żmudna logistyka ruchów rąk, powtarzalność i długi, długi, paromiesięczny proces powstawania.

Firma Hermann Noack nie jest dostępna do zwiedzania. Od czasu do czasu organizowane jest oprowadzanie w ramach współpracy z Staatliche Museen zu Berlin (zespół instytucji berlińskich obejmijących siedemnaście muzeów).

stock
stock - 2017-07-12 18:40
Fajne miejsce, i ludziki lego mają :-)

BPE
BPE - 2017-07-12 21:29
ja widziałam ...... na Śląsku mamy takie miejsca ....ale to zawsze fascynuje !

mamaMa - 2017-07-12 22:22
stock, a gdzie Ty sie lego dopatrzyles?

Marianka
Marianka - 2017-07-12 22:38
Ciekawe jak ma na imię syn Hermana IV :)

stock
stock - 2017-07-13 06:52
Na zdjęciach nr 4,5 i 6 :)

mamaMa - 2017-07-13 07:26
Ha, ha, to ja bylam w innej bajce - na zywo wygladali na postaci albo z horroru, albo z chirurgii;-
Piaskun tam byl - pewnie zaopatruje sie w piasek...

danach
danach - 2017-07-25 21:22
Ty zawsze znajdziesz ciekawe miejsce i nam przybliżysz, dzieki :)

pamar
pamar - 2017-09-08 20:31
Szkoda, że nie można podglądać pracy odlewni, z pewnością lepiej byśmy doceniali mijaną sztukę. Super, że zwróciłaś naszą uwagę w stronę ludzi, kryjących się za pomnikami

zula - 2017-11-27 07:22
W ostatnim zdaniu odpowiedziałaś mi na pytanie ,które chciałam zadać gdy zaczęłam czytać!
Bardzo interesujące zwiedzanie.

Anna M
Zasoby: 1400 wpisów1400 5495 komentarzy5495 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1