Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Documenta 14
2017

Documenta 14

Niemcy
Niemcy, Kassel

Niczego nie wiedząc, nie informując się, trochę bezmyślnie pojechaliśmy na Documentę 14 do Kassel.

Zobaczyliśmy dużo, odczuliśmy, przeżyliśmy, bez słów, tekstów, wyjaśnień – wiadomo wszystko.
Ból, przygnębienie, ucieczka, brutalny patriotyzm, udręka rasy, czy koloru skóry, przekleństwo wiary i kultury. Skrawek ziemi, betonu wystarczą za miejsce do spędzenia godziwego życia.
Rzeź zwierząt, udręka dzieci, nieustanny plusk falujących mórz.

Wszystko już było, jest i będzie. Documenta może silić się na innowacyjność, otarcie o politykę, próbować być głosem najwspółcześniej udręczonych wojną i rasizmem – i tak się powtarza.

Przerażający wniosek wyjątkowej w wymowie wystawy w wielu wydaniach.
Miasto instalacją artystyczną.

W ramach odzyskania błogiego spokoju zakończyliśmy wizytę w muzeum braci Grimm – baśniowości, lekko opadającego puchowego śniegu i tego, że wszystko się dobrze kończy było nam potrzeba. Jednak i tutaj brutalna rzeczywistość – bajki przerażają, straszą, ktoś kogoś chce zjeść, łypie zazdrością, nienawiścią, żąda ofiary i czai się w ukryciu. Głodzi bądź tuczy na śmierć, knuje zasadzki i śmieje się ironicznie w wystraszoną twarz. A to wszystko po to, by i tak dobrze się skończyć, wynik niwelujący po odłożeniu bajki wszelkie złe wrażenia. Niewiarygodne.

danach
danach - 2017-09-12 22:06
oj mroczno dzisiaj ;)

stock
stock - 2017-09-12 22:42
Dla mnie takie rzeczy muszą być ostrożnie serwowane i konsumowane - lubię trudne tematy, ale gdy jest ich za dużo w jednym miejscu, raczej odpuszczam.

Mnie się Kassel kojarzy tylko z braćmi Grimm i teraz nie mogę pojąć, jak takie bajki można było czytać dzieciom. Sam je czytałem i pamiętam, jak przerażenie mnie brało przy tych odrąbywanych rękach i innych makabrach:)

BPE
BPE - 2017-09-13 08:55
No, bajki były pierwotnie przeznaczone dla dorosłych, a nie dla dzieci ..... swoją drogą, historie na jakich się chowaliśmy były faktycznie straszne.......

mamaMa - 2017-09-13 09:35
stock, bracia Grimm to Kassel, jak najbardziej, ale to tez i park krajobrazowy Wilhelmshöhe wpisany na liste dziedzictwa kulturowego Unseco z nagim Herkulesem:-)

Nie czytacie tych bajek dzieciom?

Wracajac do Documenty - to tylko wycinek, nie zobaczylismy wszystkich wystaw, a na pewno nie kazda dotykala wylacznie trudnych tematow:-)

stock
stock - 2017-09-13 09:50
Tych z odrąbanymi rękami nie czytamy, Królewnę Śnieżkę owszem.

Co do Bergparku, to jedno z kilku nieodwiedzonych przeze mnie miejsc z listy UNESCO w Niemczech, i miałem błędne przekonanie, że też się z braćmi Grimm wiąże.

mamaMa - 2017-09-13 09:59
I na pewno Czerwonego Kapturka:-)

Czyli Kassel w planach - można od razu przebyć całą tzw. Märchenstraße - od Hanau do Bremen - miejsca, gdzie wszystkie te bajki się narodziły:-)

marianka - 2017-09-17 22:32
Miałam tak samo! Jak tylko spojrzałam na bajki z 'dorosłego' punktu widzenia, to byłam przerażona! Wilk zjada babcię, macocha chce zjeść pasierbicę, piękna dziewczyna chodzi ubrana tylko w oślą skórę. Jakie to cudowne, że dzieciom to nie przeszkadza :)

zula - 2017-09-18 19:43
Moje bajki to Koziołek Matołek Kornela Makuszyńskiego.Po wielu latach zabrałam dla dzieci w polskim domu w Chicago.

Anna M