Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Siermiężny luksus (miejsca opuszczone)
2017

Siermiężny luksus (miejsca opuszczone)

Niemcy
Niemcy, Ketzin

Spacerujemy po miasteczku Ketzin, którego korzenie sięgają XII wieku i nie wierzymy w bliskość wielomilionowej stolicy Niemiec. Bardzo o to trudno tutaj, gdzie na ulicach nie dzieje się nic. Gdzie wszystko zdaje się śnić o dalekich krainach pełnych życia, kultury i rozrywki. Ketzin jest otulony wieczorową aurą sennej mary i zwolnionego w swoim przepływie czasu. W samym jego środku odnajdujemy rozstaj dróg czarujący możliwości mocą i mamiący pozorem wyboru. W którąkolwiek stronę by się nie udać, trzeba przebrnąć przez tę niesłychanie w wymowie miękką prowincjonalność. I jak udany i na czasie żart wydaje się napotkany piękny i majestatyczny kościół katolicki pw. Królowej Różańca Świętego wybudowany na miejscu kaplicy. Pękała w szwach od XIX-cznych uchodźców z Polski i ze Śląska, którzy licznie przybywali do pracy w okolicznych cegielniach. Czy ktoś ich tutaj prześladował? Odmawiał prawa do tego kościoła, który powstał w 1911 roku?

W 1892 roku wybudowano cukrownię, a jeszcze wcześniej pomiędzy XII a XIX wiekiem osiedlali się szewcy, garbarze, garncarze i ceglarze, by swoje przydatne umiejętności sprzedawać z korzyścią również sąsiedzkiemu Berlinowi.

Jednak w 1893 roku wydarzyło się coś, co zatrzymuje nas na dłużej w Ketzinie - otwarto uroczyście trasę kolejową Ketzin-Nauen, którą zamknięto wprawdzie dla ruchu pasażerskiego już w 1963 roku, jednak dworzec kolejowy zachował się po dziś dzień, a w jego pobliżu odkrywamy pociągowy skarb – jednostkę spalinowego zespołu trakcyjnego produkowanego w latach 1963-68 dla kolei wschodnioniemieckich – DR-Baureihe VT 18.16 (podobny egzemplarz spotkaliśmy w maju tego roku na stacji kolejowej Berlin-Lichtenberg). Widoczny z daleka tajemniczy biały wąż wzbudził naszą ciekawość na tyle, że weszliśmy na teren opatrzony zakazu wstępu tablicą. Z zewnątrz prezentuje się dumnie i potężnie, a jednocześnie zgrabnie i nie trudno sobie wyobrazić jak mknął z oszałamiającą prędkością 140 km/h po socjalistycznych torach ku bratankom Czechosłowakom. Najprzyjemniejszą niespodzianką była nieoczekiwana możliwość wejścia do środka i poczucia smaku tego zamierzchłego siermiężnego luksusu. Bosko!

Przy okazji pobytu tutaj trzeba koniecznie zajrzeć do uroczego i kiedyś przez rodzinę Hohenzollern często odwiedzanego Paretz.

zula - 2017-09-29 07:33
Rarytas wnętrza pociągu!
...czyli zakazy "opłaca" się łamać!

mamaMa - 2017-09-29 08:25
Zula, dziękuję za 200-ny komentarz!
A opisane chyba dopiero 30% tegorocznych podróży;-)

zula - 2017-09-29 11:47
To mnie cieszy!
Oj będzie co czytać!
... i obym ...4000 :) komentarz także dodała ...
Wiem jaka była nagroda za 3000...szkoda , że nie zobaczyłam na geoblogu.pl .Podobno śliczna.
:-)

mamaMa - 2017-09-29 12:33
Az sprawdzilam ile jeszcze do 4000 - szansa jest, Malgosiu:-)

Czyli Eugene Tobie tez nie pokazal? No szkoda, gdyz to nagroda w sumie zbiorowa - dla wszystkich komentujacych:-)

danach
danach - 2017-10-07 21:03
Oj warto było złamać zakaz :), widok niesamowity !

Marianka
Marianka - 2017-10-22 03:30
Szybko zapomnieliśmy o czasach gdy sami byliśmy uchodźcami.

Anna M
Zasoby: 1393 wpisy1393 5476 komentarzy5476 21899 zdjęć21899 1 plik multimedialny1