Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Śmiech to zdrowie
2017

Śmiech to zdrowie

Czechy
Czechy, Brno
Przejechano 1906 km

Niedziela Wielkanocna Anno 2017.

Brno.

Słoneczny, wiosenny, piękny dzień.

Brno.

Rubaszne. Na jedną noc. Uwodzicielskie. Zaskakujące.

Brno nie znające zawstydzenia i smaku porażki.

No może poza jednym jedynym razem, gdy oddało się małemu Napoleonowi.
Szwedzi i Prusacy odeszli spod twierdzy Špilberk niepyszni.

Brno tętniące przemysłem – 1814 pierwsza maszyna parowa, 1839 linia kolejowa z Wiednia, 1846 oświetlenie gazowe, 1847 z Wiedniem telegraficzne połączenie, 1869 to pierwszy w Czechach tramwaj konny (od 1900 tramwaj elektryczny) – czyli Brno to morawski Manchester;-)

Brno to jasność i maraton w wielkanocny poranek, to owsianka na kokosowym mleku w uroczym lokalu prowadzonym przez młodych chłopaków zawstydzonych pochwałami. Cafe Franz jakby Niemiec się do tych Moraw uśmiechał. Goście nie-wielkanocni, rodziny uśmiechnięte naleśniki pałaszujące i kot w samochodzie.

Brno na dzień dobry przed wjazdem w ten jedynie pięknie pojmujący znaczenia kraj.

Brno walczące, bronią się bogacące, potentat światowy wraz z Pilznem w dziedzinie pistoletu i karabinu, chociaż i to przeminęło, ale było, jednak było, ślad w postaci mieszczańskich pałaców zostawiło, niezdarty jeszcze makijaż śmierci zadawaniem dobrobytu.

I ta Odwaga stojąca na placu Moravské naměsti przed kościołem św. Tomasza – odwaga rubaszna zwana Żyrafą. Przedstawia Jodoka z Moraw (po czesku Jošt Moravský), margrabiego z dynastii Luksemburgów, ostatniego władcę morawskiego, który ubiegał się o suwerenność Moraw. Autor Jaroslav Róna przedstawił go kuriozalnie, adekwatnie do historii, na koniu, z którego nie może zejść, by tę suwerenność wyegzekwować, ale walecznie i dumnie. Ot, odwaga właśnie, pomimo okoliczności.
Jaroslav nie byłby Jaroslavem gdyby nie ukrył kontrowersji, sam o tym nie wiedząc – jak zapewnia. Niezamierzony efekt, a jaki oszałamiający na tym placu przed kościołem, z tą odwagą i powagą nad nami.

Brno.

Przytuliło i dodało odwagi. Zapewniło, że śmiech to zdrowie:-)

zula - 2017-10-27 21:29
Telegraficzne Brno przypadło mi do gustu!
I patrząc na drugie zdjęcie moje myśli poleciały do vlak ...
Pozdrawiamy

zula - 2017-10-28 07:07
...a gdy patrzę na "Brno z brzuszkiem" to kota widzę!
...na 9 zdjęciu to nogi i ... głowa czy?...
:-)

mamaMa
mamaMa - 2017-10-28 08:45
Tak zula!!! - kot pomylil dzialy;-)

A zdjecie 9-te to kontrowersja, konski leb zmieniajacy znaczenia zaleznie od pozycji;-)

BPE
BPE - 2017-10-28 12:08
ha,ha....niezłe spojrzenie na miasto !

marianka - 2017-11-02 11:15
Och, od dawna ma moim celowniku, wiecznie coś przeszkadza mi w odwiedzinach! A teraz chcę jeszcze bardziej :)

vlak
vlak - 2017-11-05 22:06
Brno jest super! A za pozdrowienia dziękuję i pozdrawiam również :).

Pamar
Pamar - 2017-11-07 09:16
Haha, zdjęcie 9 wymiata :) Podobno w Bolonii z fontanną Neptuna tez można dokonać takiego skojarzenia :D

danach
danach - 2017-11-08 19:40
Brno Odwaga- zdjęcie nr 9 wywołało śmiech !!! Super spojrzenie :)

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1402 wpisy1402 5501 komentarzy5501 21979 zdjęć21979 1 plik multimedialny1