Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Polski ewenement
2017

Polski ewenement

Polska, Pustynia Błędowska

Czy pobyt na pustyni w Lany Poniedziałek gwarantuje suchość?
I tak i nie. Biorąc pod uwagę czynnik ludzki – jak najbardziej, ale już naturę – można się, nawet na pustyni, wszystkiego spodziewać.

Pustynię Błędowską zna zapewne każdy Polak – jeśli nie z filmów „Faraon” czy „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, to z teledysku „Nie ma wody na pustyni” zespołu Bajm. Ten Polski, a nawet europejski ewenement przyrodniczy człowiek zawdzięcza samemu sobie. Intensywna działalność powodująca opad wód gruntowych, wycinka lasów od średniowiecza, górnictwo i hutnictwo, a według legendy we wszystkim dopomógł sam diabeł, rozsypujący piasek, by zasypać w złości olkuską kopalnię srebra.

Jakkolwiek by ten obszar piasków lotnych nie powstał, spodobał się nade wszystko wojsku, które od początku XX wieku użytkowało go jako poligon – w czasie I wojny światowej ćwiczył tutaj batalion pomocniczy piechoty legionowej przed bitwą pod Krzywopłotami, w międzywojniu piechota i artyleria Korpusu Nr. V z Krakowa, a w czasie II wojny poligon służył niemieckiej Afrika Korps. Lata 50-te minionego wieku przyniosły jakiś niezrozumiały zamiar zniszczenia pustyni, zaorywano ją i obsadzano wierzbą i sosną.
Dzisiaj przy zmianie światopoglądów i nabyciu ekologicznej wiedzy tamto zasadzone się karczuje, usuwa niewybuchy i planuje wypas zwierząt, a dla ludzi przygotowuje ścieżki przyrodnicze, by ten cenny dar przetrwał jak najdłużej. I w świąteczny późny poniedziałkowy poranek cieszy lekka mżawka, która obiecuje nie tylko zachowanie, ale i trwałość tradycji.

BPE
BPE - 2017-10-30 19:25
a ja się tam wybieram i wybieram ....i wybieram i pewnie nigdy się nie wybiorę, bo tak blisko.........

Marianka
Marianka - 2017-11-03 12:30
A ja słyszałam, ze pustynia jest kurczy i jest coraz bardziej zadrzewiona. Prawda to?

Pamar
Pamar - 2017-11-07 09:18
I już w tym momencie lecę oglądać teledysk. Wstyd się przyznać, ale nie wiedziałam o naszej polskiej pustyni. Dzięki!

danach
danach - 2017-11-08 12:53
Nie byłam , tak blisko a tak daleko ....

mamaMa
mamaMa - 2017-11-19 18:56
Marianko, prawda, dlatego powstal projekt, by pustynie ratowac:-)

mamaMa
Anna M