Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    Młyn z wynalazkiem
Zwiń mapę
2017
07
cze

Młyn z wynalazkiem

 
Niemcy
Niemcy, Seriem
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 3412 km
 
Pierwszy raz w czasie tego pobytu, ale nie ostatni, pogoda pomieszała nam szyki. Chociaż to źle wyrażone. Pogoda na wybrzeżu Morza Północnego rządzi niepodzielnie. Tutaj człowiek nie jest jej panem i musi się nadanym warunkom podporządkować. Jeśli pada i wieje wiatr to nici z wyspiarskich planów, żaden prom nie wypływa z portu, choćby nie wiem co się działo. Hotelowe rezerwacje? Dostojny gość? Poród? Nic nie ma dla pogody i jej hardych warunków znaczenia i ludziom nie pozostało nic innego, jak cierpliwie czekać na zmianę. Wczoraj piękne słońce, dziś „świat zapłakany deszczem”, prognoza, że tak pozostanie przez cały dzień i bezlitosna informacja, że prom na Langeoog nie wypływa.

Jedziemy do Jever, miasteczka, które w Niemczech znane jest jako nazwa piwa. Mamy nadzieję na odkrycie miejsc, które będą nie tylko atrakcyjne, ale przede wszystkim dadzą dach nad głową.

W drodze do Jever przejeżdżając przez osiedle Seriem dostrzegamy młyn, który dzielnie i prężnie opierał się deszczowym masom. Mając nadzieję na ciepło i suchość w jego wnętrzu zatrzymujemy się, by poczuć...smaczny zapach mąki. Ponad 200-letni wiatrak wybudowany przez dwóch młynarzy C.S. Willems i V.Klasen cieszy się w okolicy dużą sympatią. Utworzyło się towarzystwo jego sympatyków, które aktywnie działając dwoi się i troi, by uratować nie tylko zabytek, ale przede wszystkim nośnik oryginalnego i pierwszego na świecie metalowego pierścienia wzmacniającego i stabilizującego skrzydła, wymyślonego przez Hermann Ferdinanda Willmsa. Wynalazek swego czasu bardzo potrzebny, dziś, niestety, gdy wiatraki wraz z industrializacją odeszły do lamusa, mający znaczenie tylko historyczne.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (6)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (4)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2017-11-19 14:30
Oj...deszcz ...lecz czerwcowy to ciepły!
Wiatrak to zawsze atrakcja a gdy ma "coś" ważnego to musi pozostać dla pokoleń ...
 
mamaMa
mamaMa - 2017-11-19 14:37
Ha, zula, było ... zimno. Morze Północne nie rozpieszcza, nawet w czerwcu:-)

A przy okazji - dziękuję za 3500-czny komentarz;-)
 
zula
zula - 2017-11-19 14:48
:) dziękuję i ja...za wiadomości i zdjęcia!
 
danach
danach - 2017-11-19 17:04
Super, że dbają o wiatrak, jest uroczy :)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1413 wpisów1413 5526 komentarzy5526 22284 zdjęcia22284 1 plik multimedialny1