Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    Obumieranie świata
2018

Obumieranie świata

Niemcy
Niemcy, Sababurg

Podobno najczęściej fotografowany las Niemiec.

Puszcza prastara.
Matecznik z lasu pastewnego powstały.
Jeden z pierwszych niemieckich rezerwatów przyrody, pierwszy w Hesji, jako taki powstały w 1907 roku z inicjatywy malarza Theodora Rocholla, który malował obrazy batalistyczne i krajobrazowe. Ten skrawek ziemi złapał go tak za serce, że zainspirował tym wielu innych kolegów po fachu. I osiągnął swój cel. Puszcza w Sababurgu objęta jest ochroną po dziś dzień.

Z przymrużeniem oka – turysta w liczbie mnogiej, szczególnie w weekend i święta jest głośny i niespokojny i przegania dziko żyjące zwierzęta. Turysta depcze młode, ale przede wszystkim obumarłe drzewo i hamuje naturalny rozwój podłoża. Turysta bywa że śmieci.

Dzisiaj jesteśmy tutaj tylko my i próbujemy zachować idealną ciszę. Niesamowite formy pozbawionych liści starych, majestatycznych dębów, zaskakujące załamania, nienaruszona ludzką ręką istniejąca tylko i wyłącznie dla siebie przyroda. Momentami. Poza wytyczonymi ścieżkami można dostrzec, trochę odrzeć z tajemnicy ten wieczny, rozwijający się przez ciągłe obumieranie świat. Atmosfera jest baśniowa, krasnoludki z wszelkimi wróżkami, baba jaga jak najbardziej straszy niewidoczną obecnością, pies tuli ogon, a my wdychamy pełną piersią mroźne i zdrowe powietrze. Razem, a w którejś chwili każdy osobno, sam z sobą i tą prostą prawdą natury – coś musi umrzeć, żeby inne mogło żyć.

BPE
BPE - 2018-06-05 16:31
Uwielbiam takie dzikie ostępy natury, ale myślę, ze jesienią lub wiosną wyglądają jeszcze piękniej

mamaMa - 2018-06-05 16:33
Ja tez tak mysle;-)

migot
migot - 2018-06-05 21:37
Zima też ma swój urok w takich miejscach :)

danach
danach - 2018-06-06 20:45
Przypomina mi się "Sekretne życie drzew", widoki niesamowite

mamaMa - 2018-06-06 22:25
danach, czytałaś? Ja się paradoksalnie boję...

mucha
mucha - 2018-07-01 14:40
Musi byc pieknie zwlaszcza jesienia.. Jak dotad, napiekniejsza zlota jesien widzialem w Lagowie, nad jeziorem Trzesniowskim, cudo :)

Anna M
Zasoby: 1400 wpisów1400 5490 komentarzy5490 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1