Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    Roszpunka
2018

Roszpunka

Niemcy
Niemcy, Trendelburg

W drodze do Roszpunki mijamy piękny pałac Beberbeck, który postał dla Wilhelma II, elektora Hesji-Kassel, w 1827 roku jako pałac myśliwski w miejscu, w którym od 1490 roku hodowano konie. Dzisiaj seniorzy spędzają w nim wieczór swojego życia. Iście książęca okolica.

Trendelburg widać już z daleka, malowniczo położone miasteczko rozpościerające się u stóp bajkowego zamku z charakterystyczną i znaną każdemu dziecku wieżą. To z niej Roszpunka spuszczała swoje włosy, by najpierw czarownica, a później królewicz mogli się po nich do niej wspinać.
Czarownica Gotel była potężna i miała ogród z rosnącą w nim roszpunką, którą po sąsiedzku mieszkająca kobieta zapragnęła mieć. Jej mąż niewiele myśląc roślinkę zerwał i przyłapany przez właścicielkę musiał obiecać, że odda jej swoje pierwsze dziecko. Gdy na świat przyszła dziewczynka, czarownica nadała jej imię Roszpunka i zabrała do siebie, by w wieku 12 lat zamknąć w wieży. Pewnego dnia przejeżdżający na rumaku królewicz słysząc piękny śpiew dotarł do dziewczyny i odwiedzał co wieczór. Oczywiście czarownica szybko odkryła schadzki i w złości obcinając Roszpunce włosy wypędziła ją do pustelni. Potem zwabiła niesfornego królewicza do wieży i oznajmiła, że ten nigdy już nie zobaczy ukochanej, na co on wyskoczył wyskoczył przez okno, a rosnące pod wieżą ciernie wykuły mu oczy. Oślepły zaszył się w lesie, tęsknił i rozpaczał, ale któregoś dnia usłyszał znajomy śpiew i dotarł za nim po omacku do pustelni. Roszpunka ze szczęścia wylała morze łez, które uleczyły królewicza ślepotę. Zakochana para wróciła do jego królestwa, by żyć długo i szczęśliwie.

Och i ach, gdy wchodzi się na dziedziniec tego miejsca. Dzieciństwo ożywa, długie wieczory, cienie postaci opowiadanych historii, smak niewinnego, pierwotnego i minionego. Zamek służy dzisiaj za hotel i lokal gastronomiczny i prezentuje się w każdym szczególe pięknie. Od piwnicy, gdzie można poczuć się jak w średniowieczu, przez sale, komnaty i zakamarki aż do apartamentu wyjątkowego na samej górze, który sympatyczni pracownicy z radością nam prezentują. A wieża, w której Roszpunka spędziła długie godziny wyśpiewując tęskne i rzewne melodie? Zachwyca widokiem na okolicę i przeraża izbą tortur, jak i nieszczęsnym szkieletem w piwnicy.
Aż roi się tutaj od baśniowych postaci, oprócz Roszpunki związanych jest z miasteczkiem i okolicą pięć innych bajek oraz sześć legend. Niewiarygodny jest ten nie do dotknięcia, a tylko do wyczucia świat. Urojenia? Terapia na lęk i trwogę? Nieposkromiona wyobraźnia? A może krzta prawdy, do której nie możemy się inaczej zbliżyć? Którą tylko instynktownie wyczuwamy? Przeczuwamy czasem?

stock
stock - 2018-06-05 18:14
O, tu ładnie. I jaki kontrast z izbą tortur (notabene, świetne zdjęcia stamtąd).

BPE
BPE - 2018-06-05 20:44
nie wiedziałam, ze takie miasteczko istnieje ……

urokliwie - odkrywasz pewnie więcej niż 99% rodowitych Niemców

danach
danach - 2018-06-06 20:51
Baśniowo u Ciebie się zrobiło, zdjęcia z wieży urocze !

mamaMa
mamaMa - 2018-06-06 22:33
stock,a to mi się udało - dobre zdjęcia z izby tortur;-)

BPE - myślę, że o Tobie/o Was też to można powiedzieć;-)
A swoją drogą to jest "fenomenalne", że rodowici mieszkańcy często mało znają okolice, w której żyją...

pamar
pamar - 2018-06-08 13:33
Prawdziwie baśniowa okolica.
Tylko ta izba tortur...
Dziwne połączenie

marianka - 2018-06-13 13:59
Ileż baśniowych obiektów jest w Niemczech! Zaczyna mi się marzyć podróż szlakiem bajek :)

Mirka66
Mirka66 - 2018-06-20 14:56
Urokliwe miejsce.

zula - 2021-07-23 10:16
@mamaMa...powróciłam do wspomnień.
Nie było mnie wówczas na stronach Geoblog.pl albo sporadycznie.
To wyjątkowy początek roku....trudny dla mnie!
Pozdrawiam i czas pomysleń o Bydgoszczy.
Zaprawszam

mamaMa