Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2017    W starej Ornawie
2017

W starej Ornawie

Polska, Tylicz

A w Tyliczu nie ma śniegu i faktem tym oburzeni są mieszkańcy. My mniej, pogodzeni z coraz mniej śnieżnymi zimami.

Tylicz prezentuje się więc buro. Jedynie cerkiew greckokatolicka nadaje mu kolorytu. Stara osada Ornawa położona kiedyś pomiędzy Polską a Węgrami w 1336 roku została wsią królewską. I wciąż coś z tej królewskości ma. Jakby nosiła koronę na swojej podniszczonej głowie. Podobno w XVI wieku upadła już jako miasto, którym została z nadaniem praw miejskich 10 września 1363 roku. Na pomoc przybył w połowie XVII wieku biskup krakowski Piotr Tylicki, który znów nadał osadzie prawa miejskie i nazwę po sobie – Tylicz. I z jednej strony założono szpital dla ubogich, z drugiej jednak spalono na stosie podejrzaną o czary kobietę. Trudno sobie trzask drewna i płomienie w takim kontekście w Tyliczu wyobrazić. Jedynie w nowym kościele parafialnym dopada nas jakaś lekka depresja, gdy w czasie podniesienia zakonnica zbiera pieniądza na tacę, a ksiądz prosi w ogłoszeniach o transport po kolędzie, choć garaż przy plebani sporych rozmiarów. Zresztą cały kościół kipi złotem, zaskakuje ilością ozdób i aurą nowobogactwa. Zupełnie inna atmosfera w znajdującym się naprzeciwko drewnianym kościółku Piotra i Pawła. Atmosfera nie przytłoczona współczesnym pędem do świątynnego obrastania w piórka. Myślę, że Panu Bogu bardziej podoba się na stokach, a te w całej tyliczowskiej okolicy są przepiękne. Na niektórych trasy narciarskie, na innych łąki zielone, na jeszcze innych lasy gęste. Panorama, krajobraz, landszaft taki, że serce rośnie i dech zapiera. Tylicz wprawdzie mało zimowy, ale w czasie bożonarodzeniowym jest uroczym miejscem.

danach
danach - 2019-01-11 21:08
Urokliwe chociaż w zimowej szacie było by piękniej :)

zula - 2019-01-13 15:04
Znalazłaś piękną gałązkę z rosą !

mamaMa
mamaMa - 2019-01-13 16:57
Z deszczem, zula, z deszczem:-)

Pamar
Pamar - 2019-01-14 13:23
"Tylicz prezentuje się buro" - a zdjęcia takie piękne :) wprawne oko fotografa znalazło piękne kolory :)

BPE
BPE - 2019-02-06 10:30
O , mój ukochany Tylicz - uwielbiam jeździć tam na nartach .... przejazd przez te lasy wokół Tylicza to istna bajka

undefined
undefined - 2019-02-10 13:15
Jak ja kocham tamte rejony!

mamaMa
Anna M