Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2019    Na słowiańskich włościach (pałace i dwory Brandenburgii)
2019

Na słowiańskich włościach (pałace i dwory Brandenburgii)

Niemcy
Niemcy, Jahnsfelde

W Jahnsfelde zachodzi słońce. Stary kamienny kościół stoi na straży rodowej siedziby szlacheckiej rodziny Pfuel. Po sąsiedzku i wyzywająco, zbyt blisko, by zapomnieć o ziemskiego żywota obowiązkach, czy losie szlachcica, który jak wszyscy kiedyś w jego kamiennych murach spocznie.

Von Pfuel przybyli w te okolice z powodów Słowian zapewne oburzających. Niemiecka wschodnia ekspansja pod wodzą króla Henryka I i podporządkowanie sobie Wendów w 926 roku wykorzystane były przez członków rodziny Pfuel militarnie i taktycznie. Przybyli, zwyciężyli i zostali pomnażając dobra i majątek. Niektórzy jej członkowie po dziś dzień mieszkają w pałacach południowych Niemiec. Tutaj jednak pozostały po tej tysiącletniej historii tylko ślady. I rodowy pałac, ciekawie sklejone ze sobą kolejne dobudówki, wieżyczka malownicza, rycerskie haubice nad drzwiami wejściowymi. A do tego ten zalany zachodzącym słońcem park z ogromną, podobno najstarszą w okolicy, lipa. Projektował go sam książę von Pückler i uznany został za osobny zabytek przyrody. Stanowi też środek wioski. Fantastyczny środek.

Pałac po socjalistycznym wywłaszczeniu dziś jest w rękach prywatnych. Zamknięty na cztery spusty nie zdradza, czy ktoś w nim mieszka. Czasem przejeżdżałam tędy drogą krajową nr 1 do Kostrzyna i nie przypuszczałam, że za gęsto przy drodze zasadzonymi drzewami znajduje się taki uroczy zakątek. Od dzisiaj już wiem:-)

stock
stock - 2019-04-07 09:08
Cała Brandenburgia i wszystko za Łabą jest na słowiańskich włościach. Szkoda, że ciężko zlokalizować potomków Obodrzyców czy Wenedów, można by o małe odszkodowanko wystąpić ;)

mamaMa
mamaMa - 2019-04-07 09:31
Ooo, odszkodowanie - na czasie, zapewne sluszne i sprawiedliwe;-)
Ta slowianskosc brandenburska i meklemburska bardzo mnie wciaga:-)

marianka - 2019-04-21 22:45
Jejku, ale pięknie!