Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2019    Świątynna awangarda
Zwiń mapę
2019
16
lut

Świątynna awangarda

 
Hiszpania
Hiszpania, Son Servera
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 1960 km
 
Na świecie jest wiele nie dokończonych domów. Powody bywają różne. A to ktoś wyjechał, nawet umarł, pokłóciła się rodzina, albo zwyczajnie zabrakło pieniędzy.

Nigdy jeszcze jednak nie spotkaliśmy niedokończonego kościoła. Rozpoczęty i zarzucony projekt świątyni w środku miasteczka jest ewenementem na światową skalę. Neogotycki budynek pomimo swojej lokalizacji jest mało widoczny z ulicy i zaskakuje gabarytami. Ściany wyciągają się w świątynnym kształcie strzeliście do nieba, a brak dachu wrażenie wysokości powiększa.

W 1905 roku kataloński architekt Joan Rubio i Bellver, bliski współpracownik Gaudiego, otrzymał od gminy Son Servera zlecenie wybudowania nowego kościoła w stylu neogotyckim. Budowa trwała do 1929 roku i została ostatecznie zarzucona z powodu braku finansowych środków. Wszelkie próby dokończenia projektu kończą się odmową urzędu, który obawia się utraty wyjątkowości. Dziś świątynia w takim stanie fascynuje, dla wielu jest awangardą, a ze względu na sposób wykorzystania doskonałą teatralną sceną. Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby doprowadzono projekt do końca. Esglesia Nova stałby się kościołem jak wiele innych na świecie.

Przyznajemy gminie rację. Jest coś niesamowitego w tym budynku z jednej strony wyglądającym jak ruina, z drugiej wyraźnie wykorzystywanym do zgromadzeń religijnych i kulturalnych. Ołtarz, scena, krzesła i gruchot gołębi spotęgowany formą nieograniczonych dachem ścian. Fauna, która wspina się bez przeszkódū w górę i wolność odwiedzających wnętrze ptaków. Gra światła na ścianach i niespodziewany podmuch wiatru.

Wstęp jest bezpłatny. Akurat nikogo poza nami tutaj nie ma.
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
zula
zula - 2019-03-10 16:18
Bezposredni dotyk Pana Boga ..bez zadnego sklepienia!
 
danach
danach - 2019-03-11 22:45
Bardzo fotogeniczna budowla, zdjęcia super !
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1387 wpisów1387 5451 komentarzy5451 21764 zdjęcia21764 1 plik multimedialny1