Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    Wyz- albo znie/wolenie
Zwiń mapę
2018
12
lip

Wyz- albo znie/wolenie

 
Polska
Polska, Święta Lipka
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 8544 km
 
Pogoda w Świętej Lipce, jak się można było spodziewać przy niebiańskich znajomościach, znacznie się polepszyła. Kolorowy kościół poprawił nastroje, a jarmarczność okolicy humory.
Bo Święta Lipka to miejsce pielgrzymkowe od zamierzchłych czasów. Nam najbardziej są znane te z XIV wieku, gdy to skazany na więzienie w lochach kętrzyńskiego kościoła mężczyzna wyrzeźbił w natchnieniu figurkę Madonny z Dzieciątkiem, którą zawiesił szczodrze na lipie przy drodze z Reszla do Kętrzyna. Został po tym geście zwolniony z odbywania kary, choć w innych wersjach uwolnienie nastąpiło po wyrzeźbieniu, a zawieszenie na końcu odbyło się dopiero potem w ramach wdzięczności. Jakkolwiek by nie było figura zasłynęła cudami i już nic nie stało na przeszkodzie, by wybudować tutaj kaplicę i zachęcać pątników do dzielenia się swoim majątkiem w ramach odpustów i obietnic wiecznego szczęścia. Trochę to koliduje z boskimi potrzebami, które jak wiemy raczej dają niż przyjmują, ale do dziś system próśb, nadziei i opłat funkcjonuje w sposób niemalże doskonały.

Sama nazwa Święta Lipka ma podobno korzenie o wiele głębsze, które sięgają czasów plemienia Prusów. Mieli oni tutaj mieć swoje miejsce kultu boga ziemi, którego symbolem miała być właśnie lipa. Gdy siłą wprowadzano na tych terenach chrześcijaństwo udało się to tylko politycznie. Ujarzmienie duchowości nastąpiło dopiero w momencie eksterminacji Prusów około XVII wieku i to pomimo tego, że chrzest oficjalnie przyjęto w XIII wieku zakazując jednocześnie wszelkie wierzenia i związane z nimi rytuały.

Wiele wieków później stoimy przed tym katolickim symbolem wiary i podziwiamy naszą jej potrzebę. Ustrojona pstrokato świątynia nabożność wywołująca, otoczony murem teren władzy dusz, a często i ciał. Pielgrzymi, obietnice i wciąż rozbrzmiewający dźwięk wrzucanych do odpowiednich pojemników monet. Lokalny folklor, uniesione modlitwy zebrane w modlitewnikach za parę złotych, różańce, które otulają palce umysłu wyz- albo znie/woleniem. Legendy i mitologie, wydarzenia, których nikt już nie zna i nawet się źródłem tego miejsca nie interesuje. Z dziada pradziada, których za brak posłuchu gnębiono, a często i zabijano. Zmiany polityczne, korzyści materialne, władza i pożądanie. Dlaczego to miejsce wzbudza we mnie takie myśli?
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (8)
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
  • zdjęcie
Komentarze (2)
DODAJ KOMENTARZ
Danach
Danach - 2020-06-30 11:16
O jak miło zobaczyć Św Lipke do której nie udało mi się dotrzeć :) a myśli ... zależą od miejsca i chwili
 
marianka
marianka - 2020-08-08 18:05
Jakoś jest to dla mnie symbol tej żywej potrzeby wiary. A jaką to politycznie religią się będzie zwało, najwyraźniej dla Świętej Lipki nie ma znaczenia ;)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1400 wpisów1400 5495 komentarzy5495 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1