Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    Na Parnasie
2018

Na Parnasie

Polska, Krzyże

Wszyscy wiedzą, że najfajniej było w Krzyżach zanim podciągnięto prąd, a najciekawiej, gdy bywali w nich corocznie latem aktorzy teatru STS. Osada leśników nad Jeziorem Nidzkim była Parnasem dla wszelkiej maści początkujących artystów. Ci zaawansowani, Krystyna Wrzesińska, Jeremi Przybora, Agnieszka Osiecka, Jerzy Putrament, Barbara Wrzesińska, Olga Lipińska, Jan Pietrzak, Andrzej Strumiłło, Bohdan Łazuka, Hanna Bakuła, Daniel Olbrychski, Wojciech Młynarski od lat 50-tych minionego odpoczywali i tworzyli jednocześnie bawiąc się przy tym, kochając i rozpaczając z powodu utraconych miłości bądź zdrad. Powstał tutaj niejeden utwór, kto nie zna piosenki „Na całych jeziorach ty”, którą Osiecka napisała dla Przybory? I to tutaj Osiecka wodowała zakupioną za pieniądze wygrane w 1963 roku na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za piosenkę "Okularnicy" (która zajęła pierwsze miejsce) motorówkę Mister Paganini.

Krzyże witają drewnianym krzyżem i kolorowym zaproszeniem na lody, gofry i zapiekanki. Nadciągają chmury, spieszymy się więc, by dojść do leśniczówki i nad jezioro. Wolimy pospacerować, w końcu w deszczu, poczuć dzięki niemu atmosferę miejsca, gdyż przy takiej pogodzie nie ma tutaj nikogo. Docieramy do pięknego rozstaja dróg i samej leśniczówki, Stanisław Popowski uśmiecha się lekko z fotografii stojąc nonszalancko z rękami w kieszeniach spodni, a białe łódki dopełniają szczęścia mazurskich krajobrazów.

W ciszy, mokrzy, uciekamy stąd, choć dusza chciałaby zatrzymać się w takiej samotności na dłużej.

zula - 2020-06-28 17:29
Jak ciepło opisałaś Krzyże...uwielbiam wiedzieć,że coś takiego jest!
Dziękuję

mamaMa
mamaMa - 2020-06-28 20:37
zula, nieśmiało zapytam - a nie wiedziałaś?

zula - 2020-06-30 08:32
:) ...śmiało choć ze ,,wstydem,, napiszę,że nie wiedziałam.
Wyszukujecie perełki Polski !

Danach
Danach - 2020-06-30 11:33
Na całych jeziorach Ty - nigdy nie dociekałam gdzie powstała ale miło zobaczyć te zakątki a może i odwiedzić ?

marianka - 2020-08-09 21:43
Ja też nie wiedziałam! Strasznie słabo znam tamte rejony Polski!

mamaMa
Anna M