Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2018    IBA 57, miś i sękacz
2018

IBA 57, miś i sękacz

Niemcy
Niemcy, Berlin
Przejechano 12055 km

Rozpoczynamy dzień dzikimi owocami jarzębiny i ognika. Berlin ugina się pod ich ciężarem, zdają się być wszędzie tego października. Obficie przygotowany stół dla lotnych mieszkańców miasta. Biesiada wykwintna i dla oczu i dla dziobów. Tęczowa biesiada.

I taki spacer tego piątku urządziliśmy sobie po Berlinie. Przed siebie. Z domu nad Szprewę, wzdłuż niej do Hansaviertel, dzielnicy, która w 1957 była częścią modernistycznego eksperymentu, jednorazowego projektu budowlanego, który miał stanowić przeciwwagę dla socjalistycznej Alei Stalina w Berlinie Wschodnim. Eksperyment odbywał się w ramach Interbau (IBA 57) czyli wystawy budowlanej prezentującej najnowsze osiągnięcia na polu architektury, planowania przestrzennego i projektowania miejskiego. Wzięli w niej udział wybitni architekci czasów powojennych, m.in. Le Corbusier, Arne Jacobsen czy Walter Gropius, artyści i ogrodnicy. My przyglądamy się wyłącznie akademikom wspominając nasze polskie i belgijskie studenckie czasy. Mijamy Arminiushalle (1891 rok) czyli dziesiątą z czternastu zadaszonych hal targowych, które miały zastąpić zwykłe otwarte targowiska uchodzące za niehigieniczne. Ta hala w Moabicie powstała w przeciągu zaledwie jednego roku, m.in. dzięki nowoczesnej żelaznej konstrukcji i gotowym częściom budowlanym. Mijamy Moabiterbrücke (most moabicki), który znajduje się w miejscu wybudowanej w 1821 roku przez nadwornego dentystę Pierra Baillifa prywatnej drewnianej kładki. Od 1981 zdobią go cztery żelazne niedźwiedzie autorstwa Güntera Anlaufa.

Tuż za mostem, przy Bartningallee 29, uśmiecha się do nas jedna z najstarszych cukierni Berlina. Niejaki Gustaw Buchwald zyskując w Polsce cukiernicze wykształcenie otworzył w 1852 roku swoją pierwszą cukiernię w Chociebożu (Cottbus), która specjalizowała się w wypieku sękaczy. Od 1883 roku został pruskim nadwornym dostawcą, a jego syn kupił na przełomie wieków XIX i XX dom w Berlinie, otwierając w nim filię cukierni. W 1933 roku odziedziczyła ją Käthe Dieltz, której prawnuczka prowadzi lokal do dziś. Dla wielbicieli sękaczy miejsce obowiązkowe:)

Danach
Danach - 2021-01-04 21:19
Ogniki i jarzębina zawsze piekne a na sękacza chętnie bym wpadła , może po szczepieniu

marianka - 2021-01-05 09:33
Och, sękaczom nie mówię nie! Szkoda, że nie wiedziałam o tym miejscu podczas ostatniego, szybkiego pobytu w Berlinie!

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1403 wpisy1403 5501 komentarzy5501 22018 zdjęć22018 1 plik multimedialny1