Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2021    Berlińskie muzea od A do Z - Abguss-Sammlung Antiker Plastik (1)
2021

Berlińskie muzea od A do Z - Abguss-Sammlung Antiker Plastik (1)

Niemcy
Niemcy, Berlin

Życie w Berlinie to lawina terminów i imprez, które koniecznie trzeba zobaczyć. Nie wolno przegapić wystawy, nie wysłuchać koncertu, nie zobaczyć spektaklu. Brakuje tylko wolnych dni w kalendarzu i systematyczności w datach. A okazje zdają się przemijać. I żeby to złudne wrażenie przepędzić, podejmujemy się nowego projektu. Korzystając ze strony internetowej miasta Berlina i Wikipedii rozpoczynamy wędrówkę po berlińskich muzeach od a do z. Żeby stawić czoła gubieniu się w wielkim mieście.

Pierwsze na liście:

Abguss-Sammlung Antiker Plastik
Schlossstr. 69B
14059 Berlin

czyli: Berlińskie Zbiory Odlewów Rzeźb Antycznych.

Tym zbiorom przyglądam się od początku pobytu w Berlinie. A może to one mi się przyglądały? Przesuwały niezauważalnie pusty wzrok w tę stronę, gdzie postawiłam swój pierwszy i setny krok tutaj? Trochę się bałam ich tłumu. Myślałam, że oswoję się najpierw z tym prawdziwym, ludzkim, kolorowym i gwarnym, zanim wejdę pomiędzy olbrzymie posągi, wyrażające świat, którego już nie ma. Tym bardziej, że przeszłość wychyla się z każdego berlińskiego zakamarka. Zasysa powagą minionego, niebezpiecznego, traumatycznego, niepojętego.

Zbiory Antycznych Rzeźb kontynuują tradycję Berlińskich Zbiorów Odlewów z 1695 roku, które w XIX wieku wystawione były w Nowym Muzeum (Wyspa Muzeów), a w latach 1921-1944 prezentowane 2500 egzemplarzami na Uniwersytecie Fryderyka Wilhelma. Niestety zostały zniszczone w latach 1950/51.

Nowe otwarcie Zbiorów Odlewów odbyło się w 1988 roku naprzeciwko pałacu Charlottenburg. Instytut Archeologii Klasycznej Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego oraz Muzea Państwowe, jak i senat umożliwiły to przedsięwzięcie, które służy przede wszystkim do celów edukacyjnych i naukowych. Kultura cykladzka (ok. 3000 lat p.n.e.), minojska i mykeńska, rzeźby z okresu archaicznego i geometrycznego, klasyka i hellenizm oraz starożytny Rzym wraz z Bizancjum cieszą zmysły. Na dokładkę kolekcję upiększają okazy kultury obszaru śródziemnomorskiego. Jest czemu się przyglądać. Pośladki doskonałych męskich ciał i nonszalancja ich póz. Gładkie piersi idealnych kobiet, struktura pozbawiona skaz. Mądre głowy i te sprzeciwiające się drobnomieszczańskiem ideałom. Reliefy dzielnych wojowników, których sława zamieniła się w gipsu pył. Nike pozbawiona głowy i herosi pokonujący węże. Odnalazłam nawet samą siebie w przepołowionej twarzy.

Zbiory Odlewów Rzeźb Antycznych otwarte są w piątki i soboty od 14.00 do 17.00.
Wstęp bezpłatny.

Danach
Danach - 2021-09-15 18:01
Świetny projekt i muzeum , czekam na kolejne wpisy

zula - 2021-09-16 17:10
Bardzo interesujace...
Równocześnie podsuwasz nam temat na zwiedzanie wg zanteresować we własnym mieście. Dookoła nas jest wiele! Tylko ruszyć...z kanapy !
Pozdrawiam serdecznie.

migot
migot - 2021-10-05 17:02
Zapowiada się super cykl :)

marianka - 2021-11-13 20:50
Rewelacyjny pomysł na serię wpisów! Może zrobisz dla ułatwienia jakiś całościowy ich spis?

mamaMa - 2021-11-14 09:23
Marianko, a co masz na myśli? Osobny rozdział?

marianka - 2022-01-24 21:19
Myślałam o jakimś jednym wpisie na geoblogu, który by zawierał listę odnośników do wszystkich Twoich muzealnych wpisów.
Teraz masz podział na lata i pewnie Twoja 'muzealna podróż' rozleje się na kilka osobnych lat, więc mogłoby być trudno szukać opisów muzeów.
A taki jeden wpis mógłby być swoistym 'spisem treści'.

marianka - 2022-01-24 21:21
Dla przykładu, ja zrobiłam taki jeden spis wszystkich naszych zdobytych szczytów KGŚ, bo moje relacje też są rozsiane po różnych podróżach: http://marianka.geoblog.pl/wpis/236631/korona-gor-swiata-spis

Ale to tylko przykład ;)

marianka - 2022-01-24 21:22
I żeby nie było - to tylko taki pomysł na usprawnienie. A podaję go tylko dlatego, że jako rasowa zaliczaczka i zbieraczka, jestem po prostu oczarowana Twoim pomysłem alfabetycznego odwiedzenia wszystkich muzeów w Berlinie! Coś wspaniałego!

mamaMa - 2022-04-29 17:05
Będę robić, Marianko.

Szczerze mówiąc sama mam problemy, jak chcę coś znaleźć, więc postaram się to układać tematycznie:)

Anna M